חנה לאור. צילום: חן גלילי, עמותת אילן
חנה לאור. צילום: חן גלילי, עמותת אילן

האמא של חולי הפוליו בישראל הלכה לעולמה

חנה לאור, מהמתנדבות הוותיקות ביותר במדינה, ממקימות עמותת איל"ן ויו"ר איל"ן ת"א, זוכת אות הנשיא למתנדב, הלכה לעולמה
שי שגב | 18.04.2023

חנה לאור, ממייסדי עמותת איל"ן, יו"ר איל"ן תל אביב, חברת הנהלת העמותה, זוכת "אות הנשיא למתנדב" (2013) ויקירת העיר תל-אביב – יפו, אשר פעלה בהתנדבות בעמותת איל"ן עשרות שנים, הלכה לעולמה.

במהלך חייה התמסדה פעילותה ההתנדבותית כשנוסד 'אילנשיל פוליו' (לימים עמותת איל"ן), שלאור הייתה בין מקימיה, והיא החלה לפעול באופן אישי לרווחת הילדים הפגועים ומשפחותיהם ובמקביל – גם באופן מערכתי להרחבת הפעילות ההתנדבותית לכל חלקי הארץ.

מאז ועד לשנים האחרונות פעלה לאור באותה רוח התנדבות ועשייה, ואף השכילה להבין את הצורך בהרחבת תחומי הפעילות לנושא חינוך, ספורט, רווחה, תעסוקה ועוד. היא פעלה להקמת מוסדות חינוכיים טיפוליים בעיר תל-אביב, ביניהם גן הילדים ובית-הספר "און", שהוקמו על ידי עמותת איל"ן ומתפקדים עד עצם היום הזה כגן ובי"ס לחינוך מיוחד וזוכים להמשך ליווי מקצועי של איל"ן.

בזכות פעילותה באיל"ן, יוזמתה ועיקשותה הוקם מעון הנכים הראשון בישראל בעיר נתניה, והיא גם סייעה ופעלה רבות להקמת מפעל מקדם תעסוקה "בית מליכסון" של איל"ן ולהקמת מרכז הספורט איל"ן רמת-גן ע"ש ספיבק.

מפעל חשוב נוסף לרווחתם של ילדים עם מוגבלות פיזית בו הייתה לאור מעורבת הוא קייטנות הקיץ המיוחדות לילדי איל"ן. כבר בשנות הפעילות הראשונות עלה הצורך לאפשר לילדים ובוגרים נפגעי הפוליו ליהנות מחופשת קיץ כמו שאר ילדי ישראל, ויתרה מזאת לאפשר למשפחות מנוחה מהטיפול היומיומי הקשה והאינטנסיבי. מאז ועד היום מתקיימת יוזמת מחנות-הקיץ של איל"ן – בו משתתפים כמאות ילדים ובוגרים מדי חופשת קיץ.

לפני למעלה מעשור, כשהיא כבר למעלה מ-20 שנה בגמלאות, הוביל את בניית מרכז היום 'בית חנה' לבוגרים עם מוגבלויות פיזיות מורכבות. מרכז היום נותן מענה לעשרות רבות של אנשים גם מוגבלות פיזית שהאלטרנטיבה עבורם היא ישיבה בבית, בבדידות ובחוסר מעש.

את כל הפעילות הענפה הזו ביצעה לאור בלהט אך בצניעות, תרמה מזמנה וממשאביה האישיים וגייסה את כל משפחתה למפעל חיים יוצא דופן זה. על כל אלה הוענק לחנה לאור "אות הנשיא למתנדב" לשנת 2013, כהוקרה על תרומתה רבת-השנים לאוכלוסיות נזקקות רבות, לאוכלוסיית ילדים ובוגרים עם מוגבלות פיזית בפרט ולחברה הישראלית בכלל.

במסגרת תפקידיה המגוונים, לאור כיהנה שנים רבות כיו"ר סניף איל"ן תל-אביב, הייתה חברה בהנהלת העמותה, והמשיכה בפעילות יומיומית מול מוסדות עיריית תל-אביב, מטופלים, מתנדבים ועובדים.

יו"ר עמותת איל"ן, תא"ל (במיל.) פרופ' אלון דומניס, ספד לה: "כילד איל"ן, בתחילת שנות החמישים מגפת הפוליו מתפרצת – עולמם של ילדים רבים ומשפחותיהם נחרב. אנו, ילדות וילדי הפוליו ששרדו נותרים משותקים ומוגבלים. בתקופה זו חנה הייתה קן לתפילות הורינו. בשם ילדי ובוגרי איל"ן ובני-המשפחות לדורותיהן, אנו נפרדים מחנה בהכרת תודה עמוקה, על פעילות יוצאת דופן ארוכת שנים, ועל רוח-התנדבות כבירה לאפשר לאנשים עם מוגבלות פיזית חיים איכותיים, עצמאיים ומלאי משמעות. חנה הייתה לכולנו מגדלור ולכולנו הביאה אור. יהיה זכרך ברוך".

קטגוריות: זכויות, בריאות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *