מעון קסם הלב, מימין לשמאל: אתי כהן, מנהלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית באר שבע, יעקב מרגי, שר הרווחה והביטחון החברתי, דדי עטאס, מנכל אלוט, יעל יוספסברג יור הועד המנהל אלוט, אתי אלוני, ראש חטיבת החינוך
מעון קסם הלב, מימין לשמאל: אתי כהן, מנהלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית באר שבע, יעקב מרגי, שר הרווחה והביטחון החברתי, דדי עטאס, מנכל אלוט, יעל יוספסברג יור הועד המנהל אלוט, אתי אלוני, ראש חטיבת החינוך

מעון יום שיקומי לפעוטות על הרצף האוטיסטי בבאר-שבע

קסם הלב נבנה במודל ייחודי של שיתוף פעולה עם רשות מקומית, וייתן מענה ל-40 פעוטות על הרצף האוטיסטי
שי שגב | 23.07.2023

השבוע התקיים טקס מרגש לרגל פתיחת מעון יום שיקומי לילדים על הרצף האוטיסטי, הראשון שהוקם במודל ייחודי של שיתוף בין רשות מקומית של עיר מרכזית בפריפריה שמאפשר לתת מענה לפעוטות על הרצף האוטיסטי ברדיוס אזורי רחב. המעון הוא שיתוף פעולה בין אלו"ט – האגודה הלאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם, עיריית באר שבע, משרד הרווחה והביטוח הלאומי ובמסגרתו כ-40 פעוטות על הרצף האוטיסטי ובני משפחותיהם, תושבי באר שבע והסביבה יקבלו מסגרת טיפולית וחינוכית ראויה.

בטקס, שהתקיים במבנה החדש שבשכונת רמות בעיר, לקחו חלק שר הרווחה והביטחון החברתי – יעקב מרגי, ראש העיר באר שבע – רוביק דנילוביץ', מנכ"ל אלו"ט – דדי עטאס ובכירים נוספים ממשרד הרווחה, הביטוח הלאומי, אלו"ט ונציגי ההורים.

שר הרווחה והביטחון החברתי, יעקב מרגי, הודה לארגון אלו"ט ולצוות המעון ואמר: "יש לי הערכה גדולה לארגונים האזרחיים ולעובדות והעובדים בתחומי הרווחה, אתם הסיירת הערכית של מדינת ישראל. אני שמח ונרגש להיות כאן היום בטקס פתיחת מעון "קסם הלב", אני מודה לכל העוסקים במלאכה, זה מחמם את הלב להגיע ולראות מקום בסטנדרט גבוהה ומושקע כל כך עבור הילדים המיוחדים והמקסימים האלו, כך צריכים להיראות כל המסגרות של שירותי הרווחה".

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ׳: "אני רוצה להתחיל דווקא עם ההורים, אתם המשפחות שמתמודדות יום יום שעה שעה, אנחנו לא עושים לכם טובה. הבית הזה מבטא את המחויבות שלנו – של העיריה, של המדינה, לילדים שלכם, שהם הילדים שלנו. אלה הסטנדרטים שצריכים להיות. 25 שנים אני בעשייה הציבורית וחנכתי הרבה מאוד פרויקטים. כיף לחנוך אצטדיון, פארק הייטק, אגם, דברים יותר נוצצים, אבל זה המקום הכי מרגש. זה הביטחון החברתי האמיתי שלנו. אנשי הצוות כאן הם שחקניות ושחקני נשמה שבחרו בעיסוק הזה. אדוני השר – הגיע לתגמל אותם כמו שמגיע להם כי הם העוסקים במקצועות הלב והנשמה והם אלו שיכנסו ללבבות של הילדים וההורים. יש מחסור היום בכל המקצועיות הפרא-רפואיים, בקלינאי תקשורת, ריפוי בעיסוק וכד׳. בסטארטאפ ניישן אין סיבה שאנשים יחכו מעל שנה לשירות כזה. המקום הזה הוא לא רק קסם, הוא בא מהלב, ואנחנו אוהבים אתכם, את הילדים שלכם".

מנכ"ל אלו"ט, דדי עטאס: "היום הזה מהווה אבן דרך משמעותית בעשייה החברתית שלנו בכלל ובבאר שבע, בירת הנגב, בפרט. כארגון המוביל במתן מענים לאנשים על הרצף, אנו רואים בחנוכת אלוטף "קסם הלב" ,הצהרת כוונות של המדינה, של הרשות המקומית ובוודאי שלנו, שלפעוטות שלנו (של כולנו) מגיע בית מקצועי ראוי ומכבד. מעון שנבנה בסטנדרט גבוה עבור הבאים בשעריו; הפעוטות, בני המשפחה והצוותים המקצועיים. מקום עם תנאים מקסימאליים, שיאפשרו לנו להביא לידי ביטוי את המקצועיות שלנו ויאפשר לפעוטות נקודת זינוק טובה ואיכותית למסע חייהם.״ עוד הוסיף פנייה אישית לשר, ״אדוני השר, על אף שיום חג היום, אין מנוס מלדבר על האתגרים העומדים בפנינו בהפעלת שירות זה ודומים לו. האתגר המשמעותי העומד היום בפני משרד הרווחה, הוא איוש משרות אנשי ונשות הטיפול. אותם אנשים הקמים בבוקר בתחושת שליחות אמיתית ומחוללים ניסים עם מקבלי השירות. אותם אלה, שרואים בפעוטות שלנו ניצנים שיש להשקות ולטפח, על מנת שיפרחו. כולי תקווה שהמהלך שאתה מוביל ,אדוני השר, בנושא שכר המטפלים והמדריכים במסגרות הבוגרים, יישא פרי במהרה ונוכל לתגמל בצורה ראויה את כל העוסקים במלאכה, שמעל לכל היא שליחות חברתית".

מנהלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית באר שבע, אתי כהן: "קסם הלב הוא השם ההולם את המקום ואת דרך עבודתו עם הילדים. כולנו יודעים, אילו קסמים אפשר לחולל דרך הלב. איזו השפעה עצומה יש על תפקוד הילדים כאשר מדברים איתם מהלב, כאשר היחס כולו לבבי, מאמין, תומך ומרגיש את האחר, את הפעוט ואת משפחתו. זכות גדולה נפלה בחלקנו להיות שותפים בהקמת מעון יום שיקומי, חדש ומפואר. המהווה שירות חשוב ביותר לפעוטות המשולבים בו ולהוריהם".

עוד השתתפו בטקס מנהל נפת מזרח, מחוז דרום משרד הרווחה – חאלד אזברגה, מנהל הקרן לשירותים לנכים, המוסד לביטוח לאומי – שמואל וינגלס.

אלו"ט מטפלת באלפי פעוטות בכ-12 אלוטפים ברחבי הארץ. באלוטפים הפעוטות מקבלים מספר רב של שעות טיפול אישיות המאפשרות התערבות פרטנית ואינטנסיבית, שהינה קריטית בשלב זה של החיים, ועל פי מחקרים משפרת באופן משמעותי את ההתפתחות בהמשך הדרך עם השפעה על כל מסלול חייהם. אלו"ט האגודה הלאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם, היא הגוף הוותיק והמוביל את תחום האוטיזם בישראל. העמותה מטפלת בילדים ובוגרים על הרצף האוטיסטי במאות מסגרות חינוכיות טיפוליות ברחבי הארץ ביניהם מעונות יום שיקומיים, גני תקשורת, מסגרות פנאי, מסגרות דיור ומרכזי לימוד ותעסוקה. בנוסף עוסקת העמותה בקידום זכויות א. נשים על הרצף האוטיסטי ובני משפחותיהם מול רשויות המדינה.

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *