אנדרטת חללי נפגעי פעולות האיבה בהר הרצל (צילום: פארוק)
אנדרטת חללי נפגעי פעולות האיבה בהר הרצל (צילום: פארוק)

יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה: "אין לנו אוזן קשבת בממשלה"

עובדה שמאלצת את הארגון להתנהל בתקציב נמוך דווקא בזמן שלארגון מצטרפות עוד ועוד משפחות
שי שגב | 15.11.2023

בארגון נפגעי פעולות האיבה, הארגון היציג שמלווה את משפחות נפגעי האיבה ודואג לצרכיהן, נאלצים החודש  – לצד פעילות מאומצת לרווחת המשפחות הוותיקות והחדשות – להילחם על פירורי תקציב. "אנחנו זועקים לעזרה, אנחנו קורסים תחת העומס", אומרים שם.

בימים אלה, בעקבות מלחמת "חרבות ברזל" אלפי משפחות, ביניהם משפחות החטופים, נכנסו תחת חסותו של הארגון, שמברך על ההחלטה, אך עומד מול שוקת שבורה, בעת שכספים שהובטחו לו טרם המלחמה, עדיין לא הגיעו.

"עוד מכתב ועוד מכתב, ועוד פגישה, ושר האוצר זורק אותנו לביטוח לאומי, שזורק אותנו לכנסת. די. תפסיקו להתנהג כאילו אנחנו לא קיימים! איך יכול להיות שבימים כאלו, בהם שמצטרפים אלינו בעצב ובצער אלפי מצטרפים חדשים, עדיין אין לנו אוזן קשבת בממשלת ישראל?", כך כותב אייבי מוזס, יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה, הארגון היציג של מדינת ישראל לטיפול בנפגעי פעולות האיבה.

הארגון, שסובל מתמיכה דלה מאוד של הממשלה בשנים האחרונות, בסכומים שהסתכמו ב כ-250-300 אלף שקלים בשנים 2019-2021, זכה לתקצוב של כ-800 אלף שקלים ב-2022. "אחרי עבודה מאומצת, היינו אמורים לקבל תקציב של כ-4 מיליון שקלים השנה, טרם המלחמה, אך זה לא הגיע. אנחנו בקריסה".

ארגון נפגעי פעולות האיבה מאגד בתוכו אלפי משפחות שכולות, אלמנות, יתומים ונכים שהוכרו על ידי מדינת ישראל כנפגעי פעולות איבה. הארגון פועל למען רווחתם ויישום זכויותיהם של המשפחות מול הביטוח הלאומי, ומעניק למשפחות מעטפת תמיכה בתחום הרווחה.

מאז פרוץ מלחמת "חרבות ברזל", הארגון הגביר את פעילותו, הקים חמ"ל לסיוע לחברים בו, וקיבל תחת תחום אחריותו, גם את משפחות החטופים. עם זאת, ולמרות שעבר חודש מפרוץ המלחמה, ולמרות הפניות הרבות מטעם הארגון לגורמים הרלוונטיים בממשלה, לשר האוצר ואף למשרד ראש הממשלה, אפילו התקציב שהובטח טרם המלחמה, לא הגיע.

בנוסף, לאור המצב הביטחוני ולאור פעילות הארגון שהורחבה עקב המלחמה וצפויה עוד לגדול, בארגון, ואף בקרב גורמי המקצוע בביטוח לאומי, סבורים כי נכון להגדיל את התקציב ולהפנותו באופן ייעודי ויישיר לצרכי הארגון.

"פניתי פעמים רבות לשר הרווחה, יעקב מרגי ליו"ר הקואליציה אופיר סופר, לשר האוצר בצלאל סמוטריץ ולחברי כנסת נוספים בבקשה לתת מענה דחוף לתקצוב. איך הגענו למצב שאנחנו זועקים לכל עבר אך מקבלים התעלמות מוחלטת מהממשלה.

"אני דורש וזועק, תפסיקו להתנהג כאילו אנחנו לא קיימים. אנו רוצים לתמוך במשפחות, לעטוף אותן, להקל עליהן ולאפשר להן למצות את זכויתיהן, לתת להן אוזן קשבת, שידעו שהן לא לבד אחרי שהן איבדו את היקרים להם מכל או מחכים לשובם בחוסר אונים מוחלט. בפני האנשים הללו יש עוד דרך ארוכה, ועל ממשלת ישראל האחריות לדאוג, שבין יתר צרכי המלחמה, לא יוזנחו משפחות נפגעי האיבה", מסכם מוזס.
קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *