אילוסטרציה. משפחת אומנה
אילוסטרציה. Photo by Jeniffer Araújo on Unsplash

ועדה מיוחדת תבחן שינויים בחוק האומנה בישראל

שר הרווחה, יעקב מרגי, מינה את אתי קיסוס, מ"מ סמנכ"לית שירותים חברתיים במשרד הרווחה והביטחון החברתי, לעמוד בראש הוועדה
שי שגב | 20.06.2023

שר הרווחה והביטחון החברתי יעקב מרגי הודיע על הקמת ועדה לבחינת תחום האומנה במדינת ישראל. השר מינה את אתי קיסוס – מ"מ סמנכ"לית שירותים חברתיים במשרד הרווחה, לעמוד בראש הוועדה שבה יהיו חברים גם אישי ציבור מן האקדמיה ומהרשויות המקומיות. הוועדה תחל את עבודתה בימים הקרובים ותגיש את המלצותיה לשר בתוך שישה חודשים מישיבתה הראשונה.

תפקיד הוועדה יהיה לבחון תיקונים אפשריים לחוק האומנה שחוקק בשנת 2016 לאור שינויים שחלו מאז. בין היתר, תבדוק הוועדה את הקשר בין הילד להורה הביולוגי, היתרים וסמכויות של הורי האומנה, החזרי הוצאות ועוד.

שר הרווחה, יעקב מרגי אמר לחברי הוועדה בעת שבאו לקבל את המינוי בלשכתו: "לנוכח העובדה כי חלפו שבע שנים מיום חקיקת החוק, עולה הצורך לבחון את יישומו של החוק בשטח, להתאים בין הידע והניסיון המצטברים בשטח לבין הובלת תהליכי שינוי וכל זאת במטרה להיטיב עם הקטינים הנזקקים לטיפול במסגרת החוק".

עם כניסתי לתפקיד ראיתי לנכון לכנס ועדה ציבורית בהשתתפות גורמי מקצוע מהמשרד, מהאקדמיה, מהמחלקות לשירותים חברתיים וגורמים נוספים על מנת לבחון את שירותי האומנה הלכה למעשה ולהצביע ככל שיידרש על שינויים שיוכלו לשפר את השירות לטובתם ולרווחתם של הקטינים. הוועדה תדון בין היתר בעדכון מתווה העבודה של שירות האומנה בכל הנוגע לילדים, להוריהם הביולוגיים ולמשפחות האומנה וככל שיעלה צורך בכך מהדיונים אף יבחן הצורך בקידום תיקונים לחוק"

מ"מ סמנכ"לית שירותים חברתיים, אתי קיסוס: "תחום האומנה הוכר כפתרון מיטבי עבור קטינים רבים, הנאלצים לגדול מחוץ לבית הוריהם. מטרת הוועדה, לבחון בראיה רטרוספקטיבית את יישום החוק, את הדרכים להעניק את השירות הטוב ביותר לקטינים ואת האתגרים ביישומו. בכוונתנו לבחון באופן מעמיק סוגיות מגוונות בתחום ולהציע צעדים לשיפור המצב. מדובר בצעדים שיאפשרו להורי האומנה להעניק לילדים ולבני הנוער את המיטב שהם יכולים ולצד זה, את הדרכים לחיזוק הקשר בין בני הנוער להוריהם".

חברי הוועדה לבחינת חוק האומנה לילדים (תשע"ו 2016) ודרכי הטיפול בילדים ובמשפחותיהם:

  1. יו"ר הוועדה: עו"ס אתי קיסוס, ממלאת מקום סמנכ"לית בכירה שירותים חברתיים, ראש מינהל שירותים חברתיים ואישיים, משרד הרווחה והביטחון החברתי.
  2. פרופ' אשר בן אריה, דיקן הפקולטה לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית.
  3. עו"ס סיגל בניאס, מנהלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים, עפולה.
  4. עו"ס דורית ליבנזון, מנהלת תכנית מימ"ד, ג'וינט אשלים.
  5. שלומית קונטופסקי, מומחית מדריכה בפסיכולוגיה התפתחותית.
  6. עו"ס נעמי סבג, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים אשדוד.
  7. עו"ס היאם שפיק, רכזת תחום חוק נוער וראש צוות, המחלקה לשירותים חברתיים, אום אל-פחם.
  8. עו"ס רחל איגר-לוין, מנהלת השירות לילדים ולמשפחות אומנה, משרד הרווחה והביטחון החברתי.
  9. עו"ד נטלי מופסיק, הלשכה המשפטית, משרד הרווחה והביטחון החברתי.
קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *