ועדת הכספים בכנסת ישראל (צילום: כנסת ישראל)
ועדת הכספים בכנסת ישראל (צילום: כנסת ישראל)

ועדת הכספים אישרה הקלות במס ל-118 עמותות

הוחלט לאפשר לעמותות לגייס תרומות לצורך המאמץ המלחמתי גם אם הדבר לא הוגדר בהגדרות פעילותן במקור
שי שגב | 16.11.2023

ועדת הכספים אישרה השבוע הקלות במס ל-118 עמותות. במהלך הדיון ציינו ברשות המיסים כי נוכח המלחמה, הוחלט לאפשר לעמותות לגייס תרומות לצורך המאמץ המלחמתי גם אם הדבר לא הוגדר בהגדרות פעילותן במקור, בכפוף למעקב אחר הפעילות, וכן לאפשר מסלול מקוצר שיאפשר פעילות לעמותות חדשות לטובת סיוע במהלך המלחמה.

ההקלות במסגרת סעיף 46 ניתנות לעמותות חברתיות, שעוסקות במטרות ציבוריות, שאינן מתוקצבות ישירות על ידי המדינה, זאת במסגרת סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, ופועלות במגוון תחומי החיים. על מנת לקבל אישור ניהול תקין נדרשות העמותות ל-כשנתיים פעילות.

ארז אורעד, רשות המיסים, אמר בדיון כי "למשך מצב החירום אפשרנו גם לעמותה שלא מוגדר במטרותיה סיוע למאמץ המלחמתי, לקבל תרומות לצורך המאמץ המלחמתי. כך עמותות שיש להן אישור בר תוקף לסעיף 46 יכולות להרחיב את הפעילות שלהן לפעילות למאמץ המלחמתי, גם אם זו לא מטרה המוגדרת שלהם".

אפרת לקס, מרשות המיסים הרחיבה גם לעניין עמותות חדשות: "אחד המבחנים זה מוסד ציבורי שמגיש דוחותיו כדין, בוחנים אפשרות לעמותות להגיש בקשה למוסד ציבורי גם אם לא הגישו דוחות כספים, כל עוד מועד הגשת הדוחות לא הגיע. נצטרך לקבל אסמכתאות במהימנות גבוה מאוד".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "הדבר הזה הוא במטרה להקל על התרומות לצרכי המלחמה והאזרחים, גם לפי בקשה שלנו. העמותות האלה עושות מה שהממשלה הייתה צריכה לעשות למען האזרחים ובכלל, אנחנו מברכים על כך".

ח"כ פינדרוס שאל לעניינה של עמותת אחים לנשק, שקיבלה המלצה לאישור 46 לחצי שנה לפעילות שמטרתה "הגנה אזרחית על ביטחון תושבי ישראל ואזרחיה מפני מלחמה או פעולות איבה", כשבמקביל תתבקש להגיש מסמכים רלוונטיים: "מדובר בעמותה פוליטית, אני בעד ההחרגה, השאלה אם יש ניגוד עניינים, ומה הם יהיה עם הכסף לאחר המלחמה?".

ח"כ ולדימיר בליאק: "העמותות נכנסו בשבועות הראשונות לכל מקום שהיה. אחרי כל מה שהם עשו בחודש האחרון, אתה אולי בניגוד עניינים".

אורעד, רשות המיסים: "הפעילות שלה כרגע רק למאמץ המלחמתי, הם חתומים על התחייבות, כולם ממוקדים כרגע במאמץ המלחמתי. האישור שלהם מומלץ לחצי שנה, ואנחנו בודקים. יש לעמותה רואי חשבון, יש התחייבות של העמותה".

ח"כ ינון אזולאי: "ראית את הפעילות שלהם עם זק"א? אני לא חושב שהיום צריך להיות חשבון, יותר מזה בתקופה הזו כולנו צריכים להיות מאוחדים לא משנה מאיזו עמותה, כל אחד שבא לעזרה אנחנו צריכים להושיט את היד, לתת חיבוק ולהמשיך ככה".

ח"כ גפני: "במצב הנוכחי זה נכון ואני חושב שצריך לעשות את זה".

שי, חמל אזרחי אחים לנשק: "אנחנו פועלים חודש וחצי בסיוע אזרחי, בבוקר שבת של ה-7 לאוקטובר חודש התגייסו וחצי שלא, פועלים. בנינו מערכות בכלום זמן עם ההייטק, תודה לרשות המיסים, ותודה לכל חברי הוועדה על האישור".

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *