פוסט הפייסבוק של תנועת הצופים. צילום מסך
פוסט הפייסבוק של תנועת הצופים. צילום מסך

מתגייסים למען מחנה הקיץ "כנפיים של קרמבו"

מחנה הקיץ של "כנפיים של קרמבו" עומד להתבטל בשל חוסר תקציב. רשויות מקומיות הודיעו כי יסייעו במימון
שי שגב | 08.05.2023

תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" הודיעה אמש (ראשון) על ביטול מחנה הקיץ השנתי של התנועה, לדבריהם, "בעקבות קיצוץ בתמיכה הממשלתית". בעקבות התגייסות של רשויות מקומיות ותנועת נוער הצופים המחנה צפוי בחלק מן המקומות במימון עירוני.

לתנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" יש כ-90 סניפים ברחבי הארץ, ובהם פעילים ביחד ילדים עם ובלי צריכים מיוחדים. מחנה הקיץ של התנועה, הפועל למעלה מעשור, נחשב לאחד משיאי הפעילויות בתנועה ומהווה עוגן למשפחות רבות.

לאחר שנודע כל הכוונה לבטל את מחנה הקיץ, הגיבו חברי כנסת למהלך, וגופים שונים הציעו סיוע.

בתנועת הצופים הודיעו מיד, כי "לא ישבו מהצד כאשר כנפיים של קרמבו – עם העשייה המשמעותית שלה – לא יכולה לקיים את פעילותה כסדרה". יו"ר תנועת הצופים, רז פרל, הציעה לכנפיים של קרמבו כל סיוע באשר הוא.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, כתב: "זו הייתה ההודעה הכי עצובה בעולם. "כנפיים של קרמבו" הודיעו שהם לא יקיימו השנה את מחנה הקיץ שלהם. ילדים עם צרכים מיוחדים, עם פגיעות קשות, לא ייצאו למחנה עם החברים הבריאים שלהם. ההורים שלהם לא יקבלו כמה ימים של מנוחה. בממשלת השינוי הגדלנו כמובן את תקציב 'כנפיים', ועבדנו איתם צמוד. אני שואל את עצמי מה יותר חשוב לממשלה הנוכחית? כשהם מקצצים את התקציב של כנפיים, לאיפה הם מעבירים אותו? ואיך הם חיים עם עצמם אחר כך?".

ראש העיר אשדוד, יחיאל לסרי, הודיע כי מחנות הקיץ של "כנפיים של קרמבו" יתקיימו גם ללא תמיכה תקציבית ממשלתית. לסרי שוחח עם מנכ"ל החברה העירונית לתרבות ופנאי, והנחה אותו להמשיך כרגיל בהכנות לקייטנות הקיץ. "אשדוד תעמיד לרשות ילדי 'כנפיים של קרמבו' את כל התנאים לקיום הקייטנה, תוכן איכותי ומדריכים. אף ילד לא צריך להיפגע, ואנו נאפשר לכולם ליהנות מקייטנות כמתוכנן".

אבי גרובר. צילום: מיכל סלע

אבי גרובר. צילום: מיכל סלע

מועצת עיריית רמת השרון אישרה הערב תקציב למימון "מחנה הקיץ של כנפיים של קרמבו" עבור ילדי רמת השרון. המועצה החליטה שאם קיצוץ התקציב של כנפיים של קרמבו יישאר בעינו, והעירייה תממן בעצמה את המחנה לילדי העיר.

אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון, אמר: "ככל שנדרש, אנחנו ברמת השרון נממן לסניף המקומי של ׳כנפיים של קרמבו׳ לצאת. מדינת ישראל חייבת מיד למצוא את התקציב הנדרש ולפתור את הבעיה ברמה הארצית. כיו"ר ועדת הנוער בשלטון המקומי אדאג לקבוע עם כל גורם רלוונטי ואדאג בכל כוחי שימצא פתרון דחוף לבעיה".

תגובת משרד הרווחה והביטחון החברתי בנושא תקציב "כנפיים של קרמבו":
עמותת "כנפיים של קרמבו" היא תנועת נוער לילדים עם מוגבלות שעושה עבודה נהדרת ובשל כך זוכה לתמיכה מהמשרד מזה שנים. בשנת 2021 הגדיל המשרד את תקציב התמיכות לעמותות פנאי משלב לילדים עם מוגבלות מ-11.5 ל-18.5 מיליון שקלים, אך בשנת 2022 החליטה הממשלה הקודמת להחזיר את התקציב להיקפו המקורי ולשנות את מודל התמיכות כך שיותר עמותות הוכרו כזכאיות לקבלת תמיכה והתקציב התחלק בין יותר גופים. החלטה זו השפיעה גם על תקציבה של "כנפיים של קרמבו". בהנחיית שר הרווחה יעקב מרגי פועלים מנכ"ל המשרד וגורמי המקצוע לתיקון המצב ולהגדלת התמיכה בפעילות פנאי משלבת בתקציבי 2024-2023.
קטגוריות: חינוך, אנשים

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *