רצים עם צרכים מיוחדים. צילום: אביב כהן
רצים עם צרכים מיוחדים. צילום: אביב כהן

לכבוד יום המודעות העולמי לאוטיזם: מירוץ חברתי "איתן Run"

ביום שישי, 31.3, יתקיים מירוץ חברתי, ביוזמת עמותת "איתן" ועיריית תל אביב -יפו וצפויים להשתתף בו כ-2,500 רצים, מהם כ-500 רצים עם צרכים מיוחדים
שי שגב | 30.03.2023

מדי שנה מצוין ברחבי העולם יום המודעות העולמי לאוטיזם ב-02 באפריל. יום מודעות זה נקבע על ידי האו"ם ונועד לקידום הסברה ומודעות לאוטיזם, לטיפול בו ולהגברת המודעות לאנשים עם אוטיזם.

השנה הוחלט באו"ם לייחד את יום המודעות לשינוי הנרטיב האופף את האנשים עם אוטיזם. התמקדות בתרומה של האנשים על הרצף האוטיסטי בבית, בעבודה, באמנות, בחברה ובקביעות מדיניות. התמקדות בקבלה, הכלה ושילוב של אנשים על הרצף האוטיסטי ותמיכה אקטיבית בזכויותיהם. לאנשים על הרצף האוטיסטי יש מגוון רחב של כישרונות ואתגרים. שינוי שהוא משמעותי עבור האנשים האוטיסטים, בני משפחותיהם, בעלי בריתם, קהילת המגוון העצבי הרחבה יותר והעולם כולו.

אחד מכל מאה

לפי נתוני אלו"ט – אגודה לאומית למבוגרים ולילדים עם אוטיזם, אחד מכל מאה אנשים יאובחן על הספקטרום האוטיסטי, והוא מופיע בקרב בנים, פי ארבעה מאשר בקרב בנות. אוטיזם הוא מצב התפתחותי-נוירולוגי, שמשפיע על האופן שבו אנשים יוצרים קשר עם אנשים אחרים ועל הדרך שבה הם מבינים את הסביבה, כך שלעיתים קרובות העולם הוא עבורם מקום מבלבל.

איתן – כל אחד יכול

בשנת 2015, הקימו יניב בניאן והואל יחזקאל את עמותת "איתן-כל אחד יכול". השניים – חברי ילדות ובוגרי סיירות מובחרות בצה"ל, התנדבו לפעילות עם אנשים על הרצף האוטיסטי, שלאחריה החליטו להמשיך ולהרחיב את הפרויקט. בעמותה עושים שימוש בפעילות ספורטיבית לצורך העצמה ולפיתוח יכולות תקשורתיות, התנהגותיות, כישורי חיים, עצמאות, הגשמה אישית ומיקסום הפוטנציאל האישי של אנשים עם צרכים מיוחדים.

כיום פעילים בעמותה 450 מתאמנים, רובם על הספקטרום האוטיסטי ברמות תפקוד שונות, שמשתתפים בפעילויות ספורט מגוונות ברחבי הארץ. את הפרויקט מלווים מאמנים מוסמכים ואנשי טיפול בכירים מתחום הצרכים המיוחדים, הכושר הגופני והקואצ'ינג.

מירוץ איתן Run

"הערך המוסף שיש לרעיון שעומד מאחורי הארגון שלנו הוא שהאימונים שקורים בחוץ לעיני כל הם ההוכחה לנו כחברה, שאם האנשים האלופים האלה חיים עם אתגרים לא פשוטים אבל מתמודדים ועושים ופועלים – אז כולנו יכולים",אומרים שני המייסדים בניאן ויחזקאל, "אנו גאים בכל המתאמנות והמתאמנים שלנו, שכל יום שוברים את תקרת הזכוכית של עצמם, יחד עם צוות מנצח אנחנו כובשים את הפסגה. בוא לרוץ איתנו, בואו נרוץ יחד כי כל אחד יכול".

כאמור, לקראת יום המודעות העולמי לאוטיזם, מקיימת עמותת "איתן – כל אחד יכול!" את מירוץ "איתן Run" בפארק הירקון בתל אביב. המירוץ שיתקיים ביום ששי הקרוב (31 במרץ, 2023), נערך בשיתוף עיריית תל אביב ובחסות מור בית השקעות, ויכלול ארבעה מקצים: 8 ק"מ, 5 ק"מ, 3 ק"מ ומקצה נוסף של 3 ק"מ הליכה.

"עיריית תל אביב-יפו גאה ומתרגשת לקחת חלק במרוץ "איתן Run", אמר ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, "העיר תל אביב-יפו משקיעה מאמצים ומשאבים רבים למען שוויון לאנשים עם מוגבלויות ושילובם בחברה. אנו נמשיך לפעול למען טיפוח וקידום זכויותיהם ולהעלאת המודעות ליצירת סביבת חיים נגישה, שתאפשר לכל אדם את הזכות לחיות בכבוד". 

לצידם של מתאמני עמותת "איתן", ירוצו מאות אנשים נוספים – קבוצות ריצה מכל רחבי הארץ נרשמו למירוץ על מנת להעלות את המודעות לאנשים עם צרכים מיוחדים.

קטגוריות: חינוך, אנשים

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *