צוותי הרווחה (צילום: משרד הרווחה)
צוותי הרווחה (צילום: משרד הרווחה)

26,000 משפחות בישראל ב"אי ביטחון תזונתי"

צמרת משרד הרווחה ביקרה בבני ברק ובירושלים וגילתה נתונים מפתיעים על המיזם הלאומי לביטחון תזונתי
שי שגב | 30.08.2023

בכירי משרד הרווחה ביקרו בבני ברק ובירושלים – במטרה ללמוד על נתוני המיזם הלאומי לביטחון תזונתי חמור, המופעל על ידי משרד הרווחה, ואשר מציין בימים אלה שנה לפריסתו הארצית.

המיזם מסייע מידי חודש לכ-26,000 משפחות במצוקה כלכלית (לצד 3,000 משפחות בסיוע תמ"ל – תרכובת מוצרי תינוקות), הנמצאים באי ביטחון תזונתי. במסגרת המיזם מקבלים המשפחות כרטיס האשראי ייחודי של הנטען בכל חודש בסכום של 350 שקלים. בנוסף מקבלת כל משפחה משלוח עד לדלת הבית של ארגזי פירות וירקות המכילים עשרות ק"ג של פירות וירקות איכותיים ומגוונים.

המיזם בפריסתו הארצית פעיל בכ-220 רשויות מקומיות ברחבי הארץ ומופעל על ידי רכזי ביטחון תזונתי בכל עיר העומדים בקשר רציף עם המשפחות ועם העו"סים במחלקות הרווחה.

המנכ"ל ינון אהרוני, המשנה למנכ"ל משה לבון, יחד עם הצוות המקצועי הבכיר של המשרד, פינו מזמנם העמוס יום שלם בכדי להשתתף בסיור בערים בני ברק וירושלים כדי ללמוד, להכיר לעומק ולבחון את המשך פיתוח המיזם הלאומי לביטחון תזונתי, וכן לשמוע הן את מנהלי המחלקות לשירותים חברתיים והן נציגות של המשפחות המשתתפות במיזם.

הסיור נפתח במחלקה לשירותים חברתיים בעיריית בני ברק. ארלט מויאל מנהלת האגף הוותיקה פתחה את הביקור בתיאור של הראיה המקצועית וההוליסטית של המחלקה. "המיזם יש לו זכות קיום בזכות עצמו", אמרה, "לסייע במזון זה תמיד משהו מבורך ובסיסי, אבל אצלנו הסיוע במזון הוא הפתיחה למימוש הפוטנציאל הגלום בכל פונה, להבנה לעומק של כל צרכי המשפחה ולעטיפה כוללת של הצוות המקצועי, ללא הסיוע של ביטחון תזונתי לא היינו יכולים להתקדם עם המשפחה ולהוביל אותה להצלחה בתעסוקה, דיור ומיצוי זכויותיה".

מנהלת מרכז עצמה מורחב, הדס גרינוולד, המשיכה את דבריה והציגה נתונים על העיר בני ברק ותושביה. בני ברק היא העיר הצפופה ביותר בישראל ונמצאת בדירוג סוציו-אקונומי 2. בעיר שנחשבת לאחת הגדולות במספר תושביה מתגוררים 226,902 תושבים מהם 45,253 נשואים ו-5,498 משפחות חד הוריות. בעיר יש מעל 15,500 משפחות להם 4 ילדים ויותר. 55% מתושבי העיר הם צעירים מתחת לגיל 18.

חשיפת הנתונים של ההצלחות המקצועיות הדהימה את הנוכחים. בתחום מיצוי הזכויות נחשף: 209 משפחות נעזרו בשירותי המרכז וקיבלו הכרה מהמוסד לביטוח לאומי בנכות לילד, בנכות כללית בסכום מצטבר של 9,650,168 שקלים. גם בסיוע בשכר דירה – 47 משפחות מימשו את זכותם לעזרה בסכום מצטבר של 659,880 שקלים.

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *