החטופים - להחזיר אותם עכשיו !
החטופים – להחזיר אותם עכשיו !

מענק של עד 200 אלף שקלים למשפחות חטופים לרבעון

תקרת התשלום למשפחה שלה יותר מנעדר אחד: מ-150 אלף שקלים עד ל-200 אלף שקלים לכל שלושה חודשים למשפחה
שי שגב | 06.11.2023

אחרי שוועדת העבודה והרווחה אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק של יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר להכרה במשפחות החטופים ותעגן את ההכרה, הזכאויות והתגמולים למשפחות בחקיקה ראשית. תקרת התשלום למשפחה הועלתה: משפחה שלה יותר מנעדר אחד תנוע מ-150 אלף שקלים עד ל-200 אלף שקלים לכל שלושה חודשים למשפחה.

הצעת החוק קובעת שבני משפחות החטופים והנעדרים יקבלו זכאויות שיהיו משולות לבן משפחה של נספה לפי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה או חללי פעולות איבה. בין היתר יוענקו למשפחות תגמולים חודשיים ללא הגבלת זמן, כל עוד לא השתנה מצבו הרשמי של החטוף או הנעדר. ממידע שהוצג בוועדה בדיונים קודמים עולה כי סכום התגמול החודשי ינוע בין 9,000-11,000 שקל בחודש, ועוד תוספת של 10% בגין כל ילד.

בנוסף, מגדירה הצעת החוק רובד נוסף של מענקי סיוע למשפחות, שיוענקו אחת לשלושה חודשים ויחולקו תחת ההגדרה של 'קידום מאמצים לשחרור או לאיתור חטוף או נעדר'.

הוועדה החליטה להגדיל את סכום המענק הראשי, שיחולק בין בן או בת הזוג לבין הורי החטוף או הנעדר,מ-60,000 שקל ל-90,000 שקל. כמו כן יוענקו 18,000 שקל לכל אחד מאחיו ואחיותיו ולכל אחד מילדיו.

בנוסף האריכה היום הוועדה את משך הזכאות למענקים אלה – מתשעה חודשים בלבד לשנתיים, עם אפשרות להארכה בשנה נוספת. בהיעדר בן זוג או הורים, יחולק המענק הראשי בחלקים שווים לקודמים מבין אלה: ילדיו הבגירים של החטוף או הנעדר, אחיו ואחיותיו הבגירים, הורי הוריו ובהעדרם של כל אלה, לפי קביעת פקיד תביעות או קצין תגמולים – לבן משפחה אחר.

ההכרה בחוק נוגעת לכלל החטופים והנעדרים, בהם אזרחים ומי שאינם אזרחים אבל נכנסו לישראל כחוק, לרבות מי שנחטפו או הוגדרו כנעדרים באופן שתואם את הגדרות החוק גם לפני ה-7 באוקטובר 2023 והתשלומים ישולמו החל ממועד זה ואילך. משפחות של נעדרים או חטופים שנכנסו לישראל שלא כחוק יוכלו להגיש בקשה להכרה בוועדת חריגים (ועדת למ"ד).

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *