סטודנטים (צילום: Pexels)
סטודנטים (צילום: Pexels)

16 אלף סטודנטים ייהנו ממלגת הסיוע של המל"ג

כ-30 אחוזים מהסטודנטים הזכאים למלגה בשנת הלימודים תשפ"ג לומדים במקצועות ההנדסה ומדעי המחשב
שי שגב | 16.08.2023

לאחר העיכובים, המועצה להשכלה גבוהה העניקה את מלגות מל-go לכ-16 אלף סטודנטים למימון שנת הלימודים האקדמית האחרונה – התשפ"ג. הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג הקצתה השנה כ-120 מיליון שקלים עבור מלגות ללימודים אקדמיים לסטודנטים ולתלמידי מכינות קדם אקדמיות ברמות סיוע שונות, בהתאם לדירוג הסטודנטים על-פי קריטריוני המלגה המבוססים בעיקרם על מצב סוציו-אקונומי.

גובה המלגות מחולקות לארבע דרגות: 5,000 שקלים, 7,500 שקלים, 10,000 שקלים ו-12,480 שקלים. בימים אלה עודכנו אחרוני זכאי המלגה ובכך למעשה הסתיים שלב הערעורים.

"מלגו" היא קרן המלגות הגדולה בישראל, המסייעת לתלמידי תואר ראשון ותלמידי המכינות הקדם אקדמיות בכלל המערכת האקדמית. השנה הוגשו סה"כ כ-46 אלף בקשות למלגה מתוכן אושרו כ-16,000. מתוך הבקשות שאושרו, רובן יוענקו לסטודנטים בשנתם הראשונה ומעל 65 אחוזים ממקבלי המלגה הן סטודנטיות. מעל 70 אחוזים מכלל מקבלי המלגה מגיעים מישובים המשויכים לאשכול סוציו אקונומי 1-5 וכ-14 אחוזים מכלל מקבלי המלגה גרים בירושלים.

כ-30 אחוזים מהסטודנטים הזכאים למלגה בשנת הלימודים תשפ"ג לומדים במקצועות ההנדסה ומדעי המחשב. מוסד הלימודים עם מספר הסטודנטים בו קיבלו מלגה מספר הסטודנטים הרב ביותר הוא הקריה האקדמית אונו. מקבל המלגה המבוגר ביותר חגג 67 והצעיר ביותר בן 17.

השנה, לראשונה, הועברה אחריות התפעול של מלגת "מלגו" לפר"ח – מכון דוידסון לחינוך מדעי ליד מכון ויצמן למדע. השינוי הביא גם לשינויים רבים בשיטת הגשת המועמדות למלגה, כאשר לטענת המל"ג, מדובר בשינויים שמטרתם היא לייעל את חלוקת המלגות, אך מכמות התלונות של הסטודנטים נראה כי קרה ההפך בדיוק.

תלונות רבות של סטודנטים נרשמו, בהם קבלת מכתבי דחייה ללא הסבר, אי קבלת תשובות האם הם זכאים למלגה או לא, וזמני המתנה קיצוניים במוקד. בעקבות התלונות התקיימו דיונים בוועדות הכנסת והוחלט על הארכת תקופת הערעורים עד להיום.

בימים אלה, המל"ג, יחד עם פר"ח, נערכים לפתיחת התוכנית לשנת הלימודים תשפ"ד, בדגש על הרחבת המענה והנגשת המידע לסטודנטים במסגרת המענה הטלפוני והדיגיטלי, כדי להעניק סיוע מהיר ומיטבי לסטודנטים. בחודשים הקרובים תפתח ההרשמה לשנת הלימודים הבאה – יש לעקוב אחר הפרסומים בנושא.

יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב, פרופ' יוסי מקורי: "מלגת 'מלגו' מהווה מרכיב באסטרטגיה ארוכת שנים של המועצה להשכלה גבוהה והועדה לתכנון ותקצוב שחרטו על דגלן להנגיש ככל הניתן את האקדמיה לכל סטודנט וסטודנטית. אנו עמלים כל העת במגוון דרכים להגיע למגוון רחב ככל הניתן של אוכלוסיות על מנת שהשער לאקדמיה יהיה פתוח עבור כולם".

אלון גלרון, מנכ"ל פר"ח, הוסיף כי "זו השנה הראשונה שאנחנו מפעילים את מלגת 'מלגו'. אנו מודים למל"ג על האמון וההזדמנות שניתנה לנו לסייע לעוד אלפי סטודנטים בדרכם האקדמית. תכנית פר"ח הינה בעלת ניסיון של עשרות שנים ומעניקה מלגות לסטודנטים ובכך מאפשרת תרומה רחבה בחברה הישראלית".

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *