ח"כ רביבו והשר מרגי (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ רביבו והשר מרגי (צילום: דוברות הכנסת)

שר הרווחה יציע לממשלה לאשר מכסת עובדים זרים לסיעוד

על פי הנתונים, משרד הרווחה מטפל כיום ב-17,420 דיירים בעלי צרכים מיוחדים
שי שגב | 20.07.2023

משרד הרווחה מתמודד עם מחסור חמור במטפלים סיעודיים ומתקשה להתמודד עם נטישה הולכת וגוברת של עובדים מתוך המערכת. בשל המחסור הקשה בעובדי סיעוד, משרד הרווחה מבקש לשלב עובדים זרים בטיפול בדיירי המעונות.

יו"ר הוועדה המיוחדת לעובדים זרים, ח"כ אליהו רביבו, אמר, "אני עד ממקור ראשון לרמת הרגישות הגבוהה של כבוד השר. לדבריו, יש לשמור על המשוואה העדינה של מדינה שמעודדת ידיים עובדות ישראליות, ומצד שני לענות על הצורך ולא לאפשר וואקום שמוסדות יקרסו על חשבון אותם מטופלים".

שר הרווחה יעקב מרגי אמר, כי "משרד הרווחה באמצעות מינהל מוגבלויות מטפל ב-17,420 דיירים בעלי צרכים מיוחדים והתנהגות מאתגרת במעונות פרטיים וממשלתיים. הוספת עובדים זרים למוסדות אלו, הינה אחד מהכלים להתמודד עם המחסור החמור".

השר התחייב לערוך הדרכות והכשרות ייעודיות לעובדים הזרים שיגיעו לעבודה בארץ במוסדות. יהיו מוסדות שיועדפו בהתאם לצורך המוסדות בהם קיימת מצוקת כח אדם, סוג האוכלוסייה והדיירים במוסדות. במקביל אמר השר, "המשרד פועל להעלאת שכר העובדים. מתקיים שיח בימים אלו מול משרד האוצר שביקש ממשרד הפנים להעביר נתונים כדי לבחון את הבקשה למכסת עובדים זרים". השר הזמין את הוועדה לעובדים זרים לסייר במוסדות ולראות מקרוב את גודל השליחות והעשייה של המטפלים.

ח"כ איימן עודה (חד"ש-תע"ל) אמר, "במקום להביא עובדים זרים מחו"ל, אני מציע לאשר לעובדים פלסטינים לעבוד בתחום הסיעוד במוסדות הרווחה. פנו אלי אנשים מנצרת, הם אנשים שיותר מתאימים מבחינת אורח חיים, שפה, תרבות. לעובדים אלו לא נדרש למצוא פתרונות הלנה".

רום בר אב, מאגף תקציבים במשרד האוצר אמר, "משרד הרווחה אפיינו את הצרכים, וכי מתקיים שיח ושיתוף פעולה פורה. לדבריו, מלאכת אפיון הצרכים אמורה להסתיים בימים הקרובים".

מנכ"ל משרד הרווחה ינון אהרוני אמר, "אנחנו בישורת האחרונה, אני מקווה שבקרוב נניח על שולחן הממשלה הצעת מחליטים".

בסיכום הישיבה קרא יושב ראש הוועדה למשרד הרווחה לקדם את הצעת המחליטים לממשלה להקצאת 250 עובדים למוסדות הרווחה, על חשבון המכסה הלא מנוצלת של מוסדות משרד הבריאות.

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *