מנכ"ל העמותה וחניך (צילום: שמוליק שליש)
מנכ"ל העמותה וחניך (צילום: שמוליק שליש)

קריית אלגה – מגורים לאנשים עם או בלי מוגבלות

בלב אזור השרון, על שטח המשתרע על פני כ-40 דונמים ביער אילנות, מוקם בימים אלו פרויקט לאומי ייחודי ופורץ דרך
שי שגב | 24.08.2023

בלב אזור השרון, על שטח המשתרע על פני כ-40 דונמים ביער אילנות, מוקם בימים אלו פרויקט לאומי ייחודי ופורץ דרך "קריית אלגה – שכונת האפשרויות הבלתי מוגבלות". השכונה שנמצאת בשלבי בנייה מתקדמים נועדה לייצר "דרך אחת לכולם" – לאנשים עם ובלי מוגבלות כאחד.

הדמיית השכונה (קרדיט: ​עמותת אלין בית נועם)

הדמיית השכונה (קרדיט: ​עמותת אלין בית נועם)

הפרויקט המהפכני, המוגדר גם כ"סטארט-אפ חברתי", יצא לדרך כבר בשנת 2017, אז עברה לראשונה החלטת ממשלה להקמת מתחם ייעודי לאנשים בוגרים עם מוגבלות. בעקבות החלטה זו נחתם הסכם על הקמתו של המיזם הלאומי אותו מובילים המשרד לשוויון חברתי ומשרד הרווחה והביטחון החברתי ושותפים בו גם משרדי ראש הממשלה, האוצר, הבריאות, החינוך, הבינוי והשיכון ועוד. לפרויקט החשוב הצטרפו גם קרנות, גופים כלכליים ופרטיים שתומכים ומסייעים להשלמתו.

קידום הפרויקט בהיקף של כ-200 מיליון שקל הוא פרי יוזמה והובלה של עמותת אלין בית-נועם, עמותה ללא כוונת רווח הפועלת למען אנשים בוגרים עם מוגבלויות.

אחת הבשורות המשמעותיות הנוגעות לפרויקט היא הקמתו של בית כנסת נגיש יחידי מסוגו בתחומי השכונה. בית הכנסת החדש נבנה במטרה לאפשר את רמת הנגישות הגבוהה ביותר לאנשים עם מוגבלות, וגם לאפשר עלייה לתורה ללא תלות בחומרת הלקות, כולל הנגשה של האפשרות הזו לאנשים המשתמשים בכיסא גלגלים ועבור משתמשי תקשורת תומכת וחליפית הסובלים מקשיי תקשורת.

איקי בר-חיים, מנכ"ל אלין בית-נועם, הסביר: "באמצעות השכונה החדשה אנו שואפים לשנות את הגישה המקובלת כלפי אנשים עם מוגבלות – באשר הם, ובכלל זה דתיים, חילוניים, יהודים ומוסלמים, בני כל הדתות והמגזרים בחברה.

"הגישה המקובלת כיום היא שיש לתקן את האדם עם המוגבלות ולגרום לו להיטמע בתוך החברה. בניגוד לכך, אנו מאמינים שיש לתקן את החברה ולא את האדם, לגרום לחברה להסיר את המכשולים שהיא מעמידה בפני אנשים עם לקויות והופכת אותם לאנשים עם מוגבלות.

"בניית השכונה החדשה נסמכת על גישת העיצוב האוניברסלי והמכיל. החיים ב'שכונת האפשרויות' המהפכנית יהיו מבוססים על אינטגרציה הפוכה, לפיה אנשים ללא מוגבלות ישתלבו באזורי החיים של אנשים עם מוגבלות במפגש שוויוני ומכבד. בשכונה יוקמו יחידות דיור חכמות; במחציתן ישוכנו אנשים עם מוגבלות פיזית ומנטלית, ובחצי השני יגורו סטודנטים מהמכללות הסמוכות. מלבד דירות המגורים, בשכונה יוקמו מבני ציבור שמטרתם לשרת את תושבי האזור כולו – עם ובלי מוגבלות: מכון לאומי לחקר ולימודי מוגבלות, מרכז ספורט עם בריכה חצי-אולימפית ובריכה טיפולית, פארק אתגרי, בית הארחה, גלריה לאמנות חברתית, מסעדה ועוד".

בר-חיים מוסיף, כי "בתכנון השכונה הושקעו משאבים רבים, תוך בחינת דגמים המקובלים במדינות כמו סקנדינביה ויפן הידועות בגישתן המתקדמת לשילוב אנשים עם מוגבלות. השכונה תהיה משופעת בפתרונות אדריכליים, עיצוביים, טכנולוגיים וחברתיים, שיאפשרו לאנשים עם מוגבלות לחיות בצורה עצמאית ולהשתתף באופן מלא בכלל פעילויות היומיום, תוך מיצוי מלוא הפוטנציאל שלהם, כך גם בית הכנסת. אנחנו ממתינים בקוצר רוח לסיום הבנייה ולאכלוס השכונה ומאמינים שהפרויקט יביא עמו בשורה שתשנה את חייהם של אנשים רבים".

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *