בודדת במערכה
בודדת במערכה (צילום: Pexels)

קריאה להצלת מרכז הגמילה הייחודי לנשים של עמותת "לצידך"

אמא לילדה: "אני בטוחה שאעניין אתכם מאוד כשהילדה שלי תימצא מתה ברחוב"
שי שגב | 18.07.2023

ועדת הבריאות, בראשות ח"כ אוריאל בוסו, קיימה השבוע דיון מהיר בנושא "סכנת סגירת מרכז הגמילה הייחודי לנשים של עמותת "לצידך", לבקשת חברי הכנסת מירב בן ארי, קטי שטרית, נעמה לזימי ויוסף עטאונה.

יו"ר הוועדה, ח"כ בוסו, פתח את הישיבה ואמר: "מדובר באשפוזית שהוקמה בשנת 2016 שמיועדת לנשים בלבד ומעניקה טיפול, החל מגמילה גופנית ועד לטיפול נפשי לנשים שעברו פגיעות שונות. בחודש ינואר הודיע משרד הבריאות שאין יותר תקציב לעמותה, מה שיגרום לסגירת המקום".

ח"כ קטי שטרית: "העמותות האלו הן העוגן היחידי שנשאר לנשים שנפלו לסמים. אם העמותות יסגרו את הבתים החשובים הללו אז נמצא עצמנו עם בנות זרוקות ברחוב ללא התמיכה. מדובר בדיני נפשות ולא בדיני ממונות. עוד חודש הבנות הללו לא יוכלו לקבל הגנה מעצמן. אני קוראת לכל מי שנוגע בדבר לדאוג למענה ראוי לדבר הזה".

ח"כ מירב בן ארי: "הייחוד של העמותה זה שהיא מפעילה מסגרת ייחודית לנשים בלבד וזה דרמטי. קודם כל האישה מגיעה לאשפוזית ולאחר מכן עוברת לטיפול הוליסטי. מה שמדהים בעמותה הזו זה שגם הטיפול ההוליסטי ניתן במקום. אני מבקשת שהיום ידונו בעניין מסגרות לנשים ולא בכפרי הגמילה".

ח"כ שרון ניר: "דרכן של נערות שעוברות תקיפה מינית להתמכרויות מתקצרת, מה שגובה מחיר כבד. אנו צריכים לייצר פה מוגנות לעמותה כדי לעזור לנשים בתהליך השיקומי. מאוד צורם שהסיפור של המשאבים תמיד מכניע אותנו, בכל הקשור לדיני נפשות צריך לנהוג ביד נדיבה יותר".

מנהל השירות לטיפול בהתמכרויות במשרד הרווחה, אהרון שבי: "ישנם כלים שלובים בין משרדי הבריאות והרווחה. הצעד הראשון הוא האשפוזית- לצורך גמילה פיזית רפואית. לאחר מכן המטופלת יכולה ללכת ליחידה ברשויות המקומיות לקבלת מענה פסיכוסוציאלי טיפולי או ללכת לקהילה טיפולית, כלומר מסגרת חוץ ביתית".

מנכ"לית עמותת "לצידך", יוליה שינפלד: "עד כה לא הייתה אשפוזית לנשים בלבד לכל הגילים. בחצי השנה האחרונה היינו במצב של סכנת סגירה. יש לנו מרכז אחד עם 12 מיטות, אנו מחזיקים קרוב ל-10 אנשי צוות. מגיעים אלינו עצמאית מכל הארץ. היינו האשפוזית הראשונה שהטיפול בה הוא 42 יום, מה שמעלה מאוד את אחוזי ההצלחה. יש תקציב מהרשות הלאומית למלחמה בסמים מקרן החילוט שלא הגיע אלינו שנתיים, זה קריטי עבורנו".

הוועדה שמעה את סיפורה האישי של אימא לבחורה מכורה לסמים שעברה פגיעה מינית בילדותה: "בתי מצאה את הפתרון של לא להרגיש את הכאב וברחה לסמים. בתי הייתה בגמילה במרכז לצידך במשך 4 חודשים, וחזרה לרחוב. אני פונה בכל מקום אפשרי בכדי לזעוק את הכאב שלי ושל הרבה הורים. תצילו את הילדים שלנו, אני בטוחה שאעניין אתכם מאוד כשהילדה שלי תימצא מתה ברחוב, הכתובת על הקיר".

יו"ר הוועדה, ח"כ אוריאל בוסו, סיכם את הדיון: "הוועדה קוראת לשר לביטחון לאומי להורות להעביר לאלתר את הכספים שנצברו בקרן החילוט לטובת תקצוב מרכזי גמילה ואשפוזיות. הוועדה קוראת למשרדי הבריאות והרווחה להוסיף מיטות באשפוזית וליצור מסגרות חדשות המיועדות לנשים באזורים שבהם יש מחסור. הוועדה קוראת למשרד הבריאות להרחיב את היצע מסגרות הצעירים בגילים 18 עד 25, נוסף על מסגרות מותאמות אחרות".

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הבת שלי ברחוב כבר שנה וחצי
מכורה לסמים
ואין לה עזרה
המקום הזה הוא פיתרון לנשים במצוקה
וחייבים למצוא משאבים
ואסור לסגור אותו
חד משמעית
תודה