ההפגנה בחורב למען דיור ותעסוקה לבעלי מוגבלויות (צילום: עדי גלעד אסולין, אקים חיפה)
ההפגנה בחורב למען דיור ותעסוקה לבעלי מוגבלויות (צילום: עדי גלעד אסולין, אקים חיפה)

מפגינים בחיפה: "מסגרות התעסוקה והדיור לאנשים עם מוגבלות על סף קריסה"

בעלי מוגבלויות ובני משפחותיהם הפגינו בצומת חורב על רקע המשבר במסגרות התעסוקה והדיור לבעלי מוגבלויות
שי שגב | 24.08.2023
מאות בעלי מוגבלויות, בני משפחה, חברים ועובדי עמותות המסייעות לבעלי המוגבלויות, הפגינו בצומת חורב בחיפה.
המפגינים דורשים כי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' יתערב לאלתר במשבר הדיור והתעסוקה הנוגעים לאנשים עם מוגבלות. ההפגנה בחורב היא ביוזמת ועד הורים ארצי בדיור התומך של אנשים עם מוגבלות, עמותת אמ"א ונציגויות ההורים והאנשים בעמותות שונות.
בהפגנה השתתפו דיירים, חברים וצוות אקים חיפה בראשות המנכ"לית, מיכל סגל. באקי"ם ציינו כי מסגרות התעסוקה והדיור נמצאות על סף קריסה, וזאת בשל אי יכולת לגייס כוח אדם. המפגינים דורשים שוויון בשכר המטפלים והמטפלות לשכר הסייעת בחינוך המיוחד – 8,000 שקלים בחודש.
מטה המאבק, הכולל 35 ארגונים התומכים באנשים עם מוגבלות, בהובלת אקים, אלו"ט ואיל"ן, הודיע כבר לפני כחודש במכתב לשרי האוצר והרווחה כי אם לא תיענה הדרישה להעלאת שכר המטפלים והמדריכים, והשוואתם לשכרם של סייעות החינוך המיוחד, יפתחו כלל הארגונים בשביתה הדרגתית החל מה-1 בספטמבר, עד להשבתה מלאה של מסגרות היום שתחל ב-10 לספטמבר ללא הגבלת זמן.
מיכל סגל, מנכ"לית אקים חיפה: "קשה מאד לראות ולהבין כיצד מקבלי ההחלטות בוחרים לעשות איפה ואיפה בין עובדים שעושים את אותה העבודה, סייעת בחינוך המיוחד ומטפלת במסגרת רווחה. אין לכך כל הצדקה. מקבלי ההחלטות הופכים את האנשים עם המוגבלות לאנשים שקופים והעובדה שלא יקבלו שירות ראוי, ואף יתכן שלא יוכלו לקבל שירות כלל, אינה עומדת לנגד עיניהם. אנו קוראים להם להתעורר ולתת לאנשים לחיות בכבוד – הן לאנשים עם מוגבלות והן לעובדים המסורים כל כך".
במטה המאבק המשותף של הארגונים מציינים כי שכר המינימום למטפלים ומטפלות במסגרות הללו עומד כעת על 5,570 שקלים למשרה מלאה, כ-180 שעות בחודש. המפגינים מדגישים: "בשכר הזה אין כבוד או הערכה לשעת עבודה של מטפלים ומטפלות, למאמץ הפיזי והנפשי שלהן ושלהם ולעבודת הקודש שהם עושים. זה שכר שהוא בבחינת תעודת עניות למקבלי ההחלטות. בקצב הנוכחי, לא יהיה מי שיטפל במקבלי השירות שלנו".
רוני צביק, חבר ועד עמותה באקים חיפה ואביה של מורן, אמר בהפגנה בחיפה: "המדריכות בדיור הקהילתי נושאות באחריות אדירה ועומס גדול על כתפיהן, כאשר הן מלוות יד ביד את אילו שצריכים תמיכה רבה, שעות ארוכות בימים ובלילות, בכל ימות השבוע , שבתות וחגים אך שכרן אינו משקף את העבודה הקשה. כל אדם ראוי לשכר הוגן על עבודתו המקצועית. הן אלו שמשפרות את האיכות חייהם של אהובינו ומקדמות אותם, אך בעצם, הן נשארות מאחור, לא מצליחות לכלכל את משק ביתם בכבוד".
עמותת אקים חיפה שומרת על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות, מעניקה להם שירותי חינוך וטיפול במטרה להובילם למיצוי מלא של יכולותיהם ולהשתלבות מלאה בקהילה. תכניות העמותה מזה 70 שנה ומעלה לחינוך וטיפול שינתה את חייהם של עשרות אלפי ילדים, בוגרים ומזדקנים עם מוגבלות, כמו גם את חייהם של בני משפחתם, באזור חיפה.
העמותה מפעילה מערך דיור, בית ספר לחינוך מיוחד, מרכז יום לבוגרים, מועדון חברתי ופעילויות נוספות, שמובילות לביטוי עצמי, בחירה חופשית ומימוש יכולותיו של האדם בקהילה בה הוא חי כאזרח התורם לחברה.
קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *