מתנדבי עמותת שניר אורזים סלי מזון (צילום: אוראל ק)
מתנדבי עמותת שניר אורזים סלי מזון (צילום: אוראל ק)

כמות המשפחות הנזקקות לעזרה בסלי מזון לחג שוברת שיאים

עלייה של 500% בכמות המשפחות שפונות לעמותת שניר בבקשה לקבלת סלי מזון לחג
שי שגב | 24.08.2023

עם העלייה בריבית, האינפלציה המשתוללת ויוקר המחייה שרק הולך וגדל ולא רואים אם ייעצר בכלל, בעמותת שניר מדווחים על עלייה של פי שבע בביקוש עזרה ממשפחות המבקשות עזרה באמצעות מתן סלי מזון בחגים הקרובים וזאת לעומת חגים קודמים.

אם בעבר ערכו של סל מזון בעמותה עמד על 300-240 שקל לסל מזון בסיסי לכל משפחה אשר כלל בתוכו מוצרים יבשים, דבש, יינות ועוד. כיום העלות היא משמעותית גבוהה יותר לעומת המחירים מהשנה החולפת ולכן העלות של סל מזון כזה יעלה כיום בין 550-400 שקל למשפחה בודדת כסל בסיסי.

ניר שמול, יו"ר עמותת שניר: "ישנה עלייה של %500 בכמות המשפחות שפונות לעמותה בבקשה לקבלת סלי מזון לחג. לצערנו אנו מזהים ופוגשים מדי יום משפחות רבות בישראל הסובלות ממחסור, ויוקר המחיה רק מגדיל את הפערים בחברה".

עד עתה העמותה סייעה בממוצע ל-350 משפחות עם סלי מזון מלאים בכל חג, כיום הדרישה עומדת על כ-2,500 משפחות המבקשות עזרה מהעמותה ומשפחות ברוכות ילדים מקבלות יותר מסל מזון אחד.

האינפלציה והריבית שקפצו בישראל בחודשים האחרונים מביאים עוד ועוד משפחות לפנות בבקשה לעזרה לא רק בסלי מזון אלא גם בתשלומי חשמל, ארנונה, מים, דמי שכירות ועוד. גם העלייה בחיובי המשכנתא, שכר הדירה ובמחירי הנדל"ן בשנה החולפת מביאה משפחות רבות שהיו במעמד הביניים להזדקק לעזרה של עמותות וגופים שיכולים לסייע להן. מכיוון שבמשפחות רבות השכר של בני הזוג לא עלה בשנה החולפת, כל שכן, משפחות שנזקקות לסיוע בתשלומים.

משפחות רבות מדווחות לנו כי הקצבאות החודשיות שהן מקבלות, לא מספיקות כיום למחייה שוטפת. העלייה במחירי החשמל, האנרגיה, הארנונה, המים וכמובן מחירי המזון מביאות משפחות רבות שבעבר לא היינו רואים אותן ככאלו שפונות לעמותה, כדי לבקש עזרה.

ד"ר יהודית רובינשטיין – מנכ"לית העמותה: "לא מכבר חנכנו "חדר מיון כלכלי " לעזרה מיידית, דחופה וחד פעמית למשפחות קשות יום, המגיעים למחלקות המיון בבתי החולים וזקוקים לסיוע מידי. כיום אנו רואים שהעזרה החד פעמית הזו אינה מספיקה ואותן משפחות שפונות כיום לעזרה חד פעמית, מבקשות לאחר מכן סיוע חודש אחרי חודש, כי הן לא מצליחות "לגמור" את החודש".

הילה חמו, סמנכ"לית קשרי חוץ ופרויקטים: "משיחות שאנו מקיימים עם בני אותן המשפחות אנו למדים כי גם נושא ההלוואות שמתייקרות מדי חודש בשל עליית הריבית וההצמדה למדד שעולה, גורם לאותן המשפחות להוציא יותר כסף עבור החזר ההלוואות על חשבון המחייה השוטפת. כלומר העלייה בריבית של ההלוואות שנלקחו וגם של תשלומי המשכנתא שהתייקרה בממוצע במאות שקלים ואף באלפי שקלים בנטו בחודש, מובילות את המשפחות לגירעון כלכלי ולצורך בעזרה".

עוד ציין שמול: "כעמותה שפועלת כבר 13 שנה ומסייעת לאלפי משפחות בשנה בעזרה כמעט בכל תחום אפשרי, מעולם לא נתקלנו בכמות כזו של פונים לפני חגי תשרי הקרבים. מעבר לגיוס התרומות, אנחנו נערכים בכמות מוגברת של מתנדבים כדי לסייע לכמה שיותר משפחות לעבור את החגים בשמחה ובשולחן שהוא מלא בכל טוב ככל האפשר".

השנה סייעו לנו בעמותה, אנשים פרטיים וגם חברות עסקיות שונות אשר תרמו כספים כדי שנוכל לבצע את חלוקת סלי המזון שהיא חשובה ביותר על פי תפיסת העולם שלנו. בין הגורמים שסייעו ומסייעים: חברי קהילת הפייסבוק "הגימלים", רמי לוי שיווק השקמה, דיזנגוף סנטר וחברת הביטוח AIG ועוד.

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *