300 ניצולים יקבלו סיוע
300 ניצולי יקבלו סיוע. צילום באדיבות הקרן לידידות

הקרן לידידות תכסה חשבונות חשמל של ניצולי השואה

סקר הצרכים האחרון של הקרן לרווחת נפגעי השואה: 22% מהניצולים הנתמכים נאלצו לוותר על מוצרים ושירותים הנחוצים להם, בהם מכשירי חשמל, אחזקת הבית ושירותים נוספים
שי שגב | 17.04.2023

החל מהחודש הקרוב תתמוך הקרן לידידות, במסגרת התמיכה השוטפת שלה בקרן לרווחת נפגעי השואה ותתרום 100,000 דולר לטובת סבסוד חשבונות חשמל של כ-300 שורדי שואה.

בישראל 2023 חיים כ-150,000 ניצולי שואה, כשעל פי הערכות שונות, כשליש מהם חיים בעוני. ניצולים אלה מסתמכים בעיקר על קצבת זקנה שמעניק הביטוח הלאומי ומענק שנתי, חד פעמי, מטעם המדינה המסתכם בכ-6500 שקל (מענק זה הוגדל בשנתיים האחרונות). על פי סקר הצרכים שערכה הקרן לרווחת נפגעי השואה, עולה כי 22% מהניצולים הנתמכים, נאלצו לוותר על מוצרים ושירותים הנחוצים להם. בין השירותים השונים נמנים גם השימוש במכשירי חשמל, ציוד רפואי, בדיקות רפואיות, ביגוד, מוצרי ספיגה ושירות ומוצרים נוספים.

ורה קופילוב, ניצולת שואה מבאר שבע, בשנות ה-80 לחייה מספרת כי  היא גרה בגפה, אין לה קרובי משפחה, בנה היחיד נפטר לפני כמה שנים, ומאז היא מתקשה לשלם חשבונות חשמל ומים, קונה רק את מה שהכרחי בסופר, וחיה בצמצום רב באופן כללי. "החיים מאוד לא פשוטים עבורי, במיוחד בגיל מתקדם שכזה, כשאני כבר לא מסוגלת לעבוד ולהרוויח משכורת, אבל חייבים להסתדר איכשהו. אני חושבת פעמיים לפני שמדליקה מזגן, או מפעילה מכשירי חשמל אחרים. אני מודה מקרב לב על העזרה שאני וניצולי שואה אחרים מקבלים".

מתוך הבנת מצוקה זו של ניצולי השואה, החליטה הקרן לידידות לסייע במאמצי הקרן לרווחת נפגעי השואה ולתרום את הסכום לטובת כיסוי הוצאות חשמל של ניצולי השואה. הקרן לרווחת נפגעי השואה, התומכת מדי שנה ב-81,000 ניצולים, יצרה מסלול ייחודי, העונה בצורה יעילה ביותר לצורך של הניצולה, תוך שיתוף פעולה עם חברת החשמל, אשר נרתמה למהלך לטובת ניצולי השואה, דרכו מתבצע תשלום חשמל מבעוד מועד, והניצול נהנה מיתרה זו ואינו נדרש לשלם על חשבון החשמל. 

אתי פרחי, מנכ"ל הקרן לרווחת נפגעי השואה, מספרת כי ניצולים רבים מתקשים לשלם את חשבונות החשמל, כיוון שהכנסותיהם אינן מאפשרות מימון של כלל צרכיהם בהם, הטיפולים הרפואיים, המזון, וגם את תשלום חשבון החשמל, ולכן הניצולים נאלצים לוותר על השימוש בו, כפי שראינו בגלי קור האחרונים, זהו מצב שמסכן לעיתים את בריאותם, בעיקר כשמדובר בשימוש בעזרי חימום או קירור בקיץ ובחורף הישראליים.

נשיאת הקרן לידידות, יעל אקשטיין: "לאחר שהתמודדו עם זוועות המלחמה, נאלצים ניצולי השואה לבחור בין קניית מזון, קניית תרופות או חימום וקירור הבית. לצערנו אנו עדים לא אחת למצב שבו הם מוותרים על חימום או קירור ביתם כי לא נשאר להם מספיק כסף. בהעדר פתרון לבעיה, החלטנו השנה לתמוך באופן ישיר באותם ניצולי שואה הזקוקים לכך ואנו נמשיך לעשות כל שביכולתנו על מנת לאפשר להם להמשיך לחיות בכבוד וברווחה. אנחנו לא רק זוכרים, אלא גם פועלים לשנות מציאות".

התמיכה בשורדי השואה הנה בליבת העשייה של הקרן לידידות שתומכת בכ-9,500 שורדי שואה במהלך כל השנה במסגרת תכנית "בכבוד ובידידות" ובעוד עשרות אלפי שורדי שואה נוספים דרך התמיכה השוטפת בקרן לרווחת ניצולי שואה ובתוכניות משרד הרווחה. השנה, לראשונה, תמכה הקרן גם במשתתפי "זיכרון בסלון" שיקבלו מארזי שי לחג הפסח.

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *