חייבים סיוע (צילום: Pexels)
חייבים סיוע (צילום: Pexels)

העו"סיות: זה מה שצריך לעשות כדי למנוע קטסטרופה

יו"ר איגוד העובדות הסוציאליות ענבל, חרמוני מתריעה במכתב לנתניהו: מערכת השירותים החברתיים עומדת בפני קריסה - נדרשת תכנית חירום לאומית להחזרת עו"סים לשירות הציבורי
שי שגב | 02.11.2023

יושבת ראש איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, העובדת הסוציאלית ענבל חרמוני, שלחה היום (חמישי, 2.11) מכתב התראה לראש הממשלה בנימין נתניהו המזהיר מפני כאוס וקריסת השירותים החברתיים לאחר הלחימה.

איגוד העו"סים דורש את הצעדים הבאים: הגדלה מאסיבית של תקני עו"ס במערכות השירותים החברתיים, קליטה מיידית של נשות מקצוע שפועלות כעת בהתנדבות לעבודה כשכירות (גם אם ארעיות), קליטה מחודשת של גמלאים בשירות הציבורי, קליטה מיידית לשירות הציבורי של עו"סים צעירים "בוגרי תואר ראשון רבים עומדים כעת בפני רישום בפנקס העו"ס במשרד הרווחה", עידוד כניסה לשירות הציבורי ומניעת שחיקה, כדי להבטיח שימור עובדים.

חרמוני כתבה לנתניהו: "בהתאם למידע העדכני שלנו אודות המצב כיום במערכות הרווחה והבריאות, ובהתאם לידע המקצועי והניסיון המצטבר שלנו, בתום מצב החירום צפויה קטסטרופה כללית בחברה כולה בתחומי הרווחה ובריאות הנפש. הצרכים הפסיכו-סוציאליים והרגשיים הנגלים תוך כדי אירוע החירום הם כאין וכאפס לעומת אלו המתגלים לאחר מכן.

"האירועים הנוכחיים פוגשים את הציבור כאשר תוצאות משבר הקורונה עוד מראים את אותותיהם, ולאחר משברים פוליטיים-חברתיים וגל פשיעה שפגעו קשה בחברה הישראלית".

לדברי חרמוני, "תושבי יישובי הנגב המערבי ספגו פגיעה עצומה, אך ההשפעה של האירועים הנוכחיים כבר נותנת ועוד תיתן בהמשך את אותותיה בכל רחבי הארץ. הפיזור הגאוגרפי של משפחות הנפגעים, ההרוגים והחטופים הוא רחב. עזיבת הבתים למגורים זמניים בישובים אחרים, בתנאי חוסר יציבות, נפוצה גם בצפון וגם בדרום. הפגיעה הכלכלית והנפשית של הרס בתים ורכוש היא עצומה, וכך גם הפגיעה בשגרת החיים, חוסר הוודאות, החרדה והחשיפה הנמשכת לאירועי הזוועה.

"על ממשלת ישראל לפעול כבר כעת באשר לתוכנית היציאה מתקופת החירום. במידה ולא יעשה כך, לא יהיה מענה כנדרש לאוכלוסייה. אנו נעמוד בפני מצוקות הולכות ומחריפות, אשר יקבלו ביטוי, בין היתר, גם בקושי להשתלב בשוק התעסוקה, באלימות ובהתנהגות עוברת חוק, באלימות במשפחה כלפי ילדים ונשים, בהחרפה של מצבי בריאות נפש קיימים כגון חרדה, דיכאון וקושי לתפקד, באובדנות ובהתמכרויות.

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *