להציל את אוקראינה (צילום: Pexels)
להציל את אוקראינה (צילום: Pexels)

הממשלה אישרה: הארכת סיוע לפליטים אוקראיניים

שגריר אוקראינה: "ממשלת אוקראינה לא תסבול השפלה של אזרחיה בכניסה לישראל"
שי שגב | 30.08.2023

הממשלה אישרה השבוע ארכת מתן סיוע הומניטרי לפליטים אוקראיניים על ידי קיצוץ רוחבי ממשרדי הממשלה בשיעור של 0.06% משנת הכספים 2023.

מטרת הקיצוץ הינה להטיל על משרד הרווחה והביטחון החברתי להמשיך להפעיל, עד לסוף השנה את מנהלת ׳צו השעה׳ שנועדה להעניק מתן סיוע הומניטרי לאזרחי אוקראינה, שנמלטו מהמלחמה בארצם ואינם זכאי שבות תוך הארכת הכיסוי הבטוחי הרפואי שכולל טיפולים מצילי חיים.

בתוך כך, יישמר רצף ביטוחי מיום 9 באוגוסט 2023 ובהתאם לנהלים שייקבעו לעניין. החלטה בדבר המשך פעילות המנהלת ואופן מימונה מעבר לשנת 2023, תובא במסגרת החלטת ממשלה נפרדת.

כזכור שגריר אוקראינה בישראל יבגן קורניצ'וק התייחס למקרים של גירוש אזרחים אוקראינים שנמלטו מהמלחמה בארצם בכניסה לישראל, והזהיר כי ארצו לא תקבל מקרי גירוש נוספים. בדבריו הזהיר כי אם הסיוע לפליטי המלחמה לא יימשך – אוקראינה תשקול לאסור על ישראלים להיכנס לאומן בראש השנה.

"ממשלת אוקראינה לא תסבול השפלה של אזרחיה בכניסה לישראל. האפשרות לעצור את הסכמי ויתור הוויזה הדו-צדדיים נמצאת על שולחננו" אמר קורניצ'וק. "אם לא ייפסק גירוש האוקראינים מישראל, נשקול לאסור את כניסתם של ישראלים לאומן. אוקראינה תפסיק את הסכם ביטול האשרה עם ישראל".

לדבריו, "לא ייתכן שנצטרך לצאת מגדרנו לארח עשרות אלפי ישראלים באומן, עם סיכון ביטחוני גבוה ועם מאמץ לוגיסטי עצום, כאשר מנגד – ממשלת ישראל מתעללת באזרחינו המגיעים לישראל. אם ישראל רוצה שאזרחיה יוכלו להגיע לאוקראינה כתיירים, כולל לאומן, ראש הממשלה נתניהו צריך להתערב באופן אישי במציאת פתרון למצב העניינים הנוכחי".

הרב משה אסמן, רבה של מדינת אוקראינה, הגיב להחלטה ומסר: "אני רוצה לברך על ההחלטה המבורכת להאריך את הסיוע הסוציאלי והבריאותי לנמלטי המלחמה מאוקראינה עד לסוף השנה. זוהי פעולה הומניטרית חשובה ודרושה למען אלה שנמלטו לישראל מהמלחמה באוקראינה. אני קורא לממשלת ישראל לא להמתין עד לסוף השנה, ולגבש כבר עכשיו פתרון לפליטים עבור שנת 2024".

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *