מרגי בישיבת הכנסת. צילום: משרד הרווחה
מרגי בישיבת הכנסת. צילום: משרד הרווחה

מרגי: תקציב המשרד "משקף סדר עדיפויות חברתי מובהק"

תוספת של כשני מיליארד שקל תוקצה לאנשים עם מוגבלות, אוכלוסיות בסיכון, אזרחים ותיקים ועוד
שי שגב | 09.05.2023

שר הרווחה והביטחון החברתי, יעקב מרגי, וממלא מקום מנכ"ל המשרד, ינון אהרוני, הציגו בפני חברי ועדת הכספים את עיקרי תקציב משרד הרווחה לשנים 2024-2023: "אנחנו מגדילים באופן משמעותי את התקציבים החברתיים כפי שהתחייבנו", אמר השר מרגי. "התקציב שאנו מציגים היום בפני הוועדה משקף סדר עדיפויות חברתי מובהק ששם במרכזו משפחות, ילדים וצעירים במצוקה, אנשים עם מוגבלות, אזרחים ותיקים וטיפול בתופעות קצה. אין סעיף אחד שיקוצץ, כל הסעיפים יגדלו".

בשנים 2024-2023 יוגדל תקציב מינהל מוגבלויות בשיעור הגבוה ביותר, זאת בעקבות חוק שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלות. תקציב המינהל להרחבת המענים והשירותים לאנשים עם מוגבלות בקהילה צפוי לגדול ב-125 מיליון שקלים בשנת 2023 וב-476 מיליון שקלים בשנת 2024.

הטיפול בילדים ומשפחות בסיכון, בין היתר על רקע של אלימות במשפחה, יזכה לתוספת תקציבית של 110 מיליון שקלים בשנת 23 ו-170 מיליון שקלים נוספים בשנת 2024. הרחבת המענים לצעירים בסיכון צפוי לגדול ב-31 מיליון שקלים בשנת 2023 וב-34 מיליון שקלים נוספים בשנת 2024. תקציב זה מיועד למענים לטיפול בצעירים בסיכון, עברייני מין, מכורים ודרי רחוב. שירותים בקהילה לאזרחים הוותיקים יזכו גם הם לתוספת תקציבית של 55 מיליון שקלים בשנת 2023 ו-65 מיליון שקלים נוספים בשנת 2024.

תקציב נוסף יוקצה למתן  מענה למחסור החריף בכוח אדם של עובדים במסגרות הרווחה כגון מדריכים ומטפלים מסוגים שונים – התקציב ישמש לתמרוץ ושימור כוח אדם במסגרות אלו. תוספת תקציבית משמעותית נוספת תוקצה לטובת תוספת 250 תקני עובדים סוציאליים למחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות. שדרוג מערך הפיקוח וקידום הליכי דיגיטציה יזכה לתוספת של 26 מיליון שקלים בשנת 2023 ו-64 מיליון שקלים נוספים בשנת 2024. שיפוץ ובינוי של מסגרות רווחה יזכה גם הוא לתוספת משמעותית של 150 מיליון שקלים בשנת 2023 ו-186 מיליון שקלים נוספים בשנת 2024.

השר מרגי התייחס גם למיזם לביטחון תזונתי ותוכניות סיוע מזון נוספות ואמר: "אני מתחייב ש'המיזם לביטחון תזונתי' של משרד הרווחה יימשך ולא ייפגע תקציבית בשקל אחד, זו צפירת הרגעה. אני מחוייב לזה, אני רואה במיזם חשיבות עליונה, המיזם מסייע לעשרות אלפי משפחות קשות יום שנמצאות באי ביטחון תזונתי חמור. וכאן המקום להודות ליושב ראש תנועת ש"ס, חבר הכנסת אריה דרעי, על המיזם החשוב שהוא מוביל – 'מיזם תלושי המזון' שיסייע למאות אלפי משפחות מוחלשות בהתמודדות עם העוני ויוקר המחיה".

ממלא מקום מנכ"ל משרד הרווחה והביטחון החברתי, ינון אהרוני: "מדובר בתוספת משמעותית מאוד למשרד שתאפשר לנו לחזק שירותים חיוניים לאוכלוסייה שזקוקה להם ובראשם שירותים לאוכלוסייה הוותיקה, לאנשים עם מוגבלות ולמשפחות וילדים בסיכון, זאת לצד גיבוש של שירותים מתקדמים חדשים שיצעידו את מערכות הרווחה קדימה".

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *