השחיין האולימפי יעקב טומרקין בכנסת ישראל
השחיין האולימפי יעקב טומרקין בכנסת ישראל (צילום: דוברות הכנסת)

138 ספורטאים צעירים באקדמיה בווינגייט – אף לא נציג לחברה הערבית

הנתון נחשף במסגרת דיון בוועדת המשנה לספורט בראשות ח"כ סימון דוידסון בעניין טיפוח ספורטאים צעירים
שי שגב | 04.07.2023

לאור סדרת ההצלחות של הנבחרות הצעירות בכדורגל, התכנסה ועדת המשנה לספורט בראשות ח"כ סימון דוידסון לדיון בנושא טיפוח ספורטאים צעירים.

יו"ר הוועדה, ח"כ סימון דוידסון: "ללא מאמן שמשקיעים בו בהשתלמויות, קידום בדרגות, השתתפות במחנות בחו"ל ושכר הולם – לא יהיו לנו ספורטאים. כדי להיות ספורטאי היום אתה צריך להיות ממשפחה אמידה, כשמדובר על סדר גודל של 20-30 אלף שקלים בשנה לשחיין למשל ויש ספורטאים שמפסיקים בגיל צעיר כי ההורים שלהם לא יכולים לעמוד בסכום הבסיסי".

בתו של ח"כ ולדימיר בליאק, השחיינית רומי בליאק, בת 10 סיפרה על שגרת האימונים שלה והתקווה למדליה: "אני מתאמנת פעמיים בשבוע במים ושלוש פעמים כושר יבש. אני משתתפת בתחרויות, אוהבת להתאמן ולהתחרות ומקווה להגיע לאולימפיאדה".

ח"כ ולדימיר בליאק שיתף את הצד שלו כהורה לספורטאית צעירה: "אי אפשר לעשות את הדרך הזאת בלי תמיכה של מערכת החינוך ושל האגודות. אם לאורך השנים עובדים ומשקיעים נכון, לצד השקעה מהדרגים הגבוהים – מגיעים להישגים".

השחיין האולימפי יעקב טומרקין: "התחלתי את הספורט בגיל 6 ובגיל 14 עברתי לווינגייט, שם נחשפתי לעולם מאד מקצועי שמשתווה למה שקורה בחו"ל. נורא קשה להתקדם באגודות השחייה, כי הקאנטרי רוצה לאפשר למנויים את מסלול השחייה הקבוע שלהם כדי שלא יעזבו, וזה מתנגש עם אימוני הנבחרת". את דבריו חתם כך טומרקין: "אם הייתי נשאר באשדוד, לא הייתי מגיע למקום 7 באולימפיאדה".

סגן ראש מינהל הספורט, חנן דציגר: "פתחנו אקדמיות ספורט רב ענפיות בשפרעם, רהט וטייבה. הם מקבלים 2.2 מיליון ש"ח לשלוש שנים כדי לאמן את 40 ספורטאים הכי טובים שם ומצפים שילדים מאזור הפזורה הבדואית יגיעו לשם. ברור שזה ייקח זמן".

ח"כ יאסר חוגיראת: "הפוטנציאל בישובים הערבים הוא גדול, בעיקר בכדורגל, אבל בחלק גדול מהמועצות המקומיות אין מחלקות ספורט וזה כישלון. בחלקן אין אפילו תשתיות כמו מגרשים שניתן לאמן בהם".

מ"מ מנהל האקדמיה בווינגייט, יואב פרידמן: "כל מי שרוצה לזכות במדליה אולימפית – אנחנו פה כדי להגשים לו את החלום. באקדמיה לספורט של וינגייט יש 138 ספורטאים: 85 בנות, 53 בנים, רובם בכיתות ט'-י"ב. תהליך המיון והאיתור נעשה על ידי האיגודים. 35% מגיעים מהפריפריה הגאוגרפית. יש לנו גם פליטים מאוקראינה שאנחנו נותנים להם מעטפת הכוללת גם לימודי אולפן. כרגע אין אצלנו ספורטאים מהחברה הערבית." נציג וינגייט דיבר על המלגות והמימון שמגיע בחלקו ממנהל הספורט. ח"כ יבגני סובה הציע לגייס כסף פרטי".

קטגוריות: ספורט

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *