תחנת רכבת השלום, תל אביב
רכבת ישראל. צילום: מערכת

כמה עיוורים ולקויי ראייה נוסעים ברכבת ישראל?

בשנה האחרונה נסעו ברכבת כ-20 אלף נוסעים עם מוגבלות בראייה, גידול של 15 אחוזים לעומת התקופה המקבילה אשתקד
שי שגב | 07.06.2023

לכבוד "יום המודעות לעיוורים ולקויי ראייה" שחל השבוע מפרסמת רכבת ישראל את מספר הנוסעים עם מוגבלויות ובתוכם עיוורים וכבדי ראייה שהשתמשו בשירותיה. מחודש יוני 2022 עד מאי 2023 בוצעו ברכבת כ-20 אלף נסיעות של נוסעים עם מוגבלות בראייה לעומת 17,300 בתקופה המקבילה אשתקד, גידול של מעל ל-15 אחוזים. זאת מתוך כ-57 אלף נסיעות של נוסעים עם מוגבלויות, שבוצעו בתקופה זו.

השירות ניתן לנוסעים כולל סיוע וליווי מפתח התחנה ועד לעלייה לרכבת ובירידה ממנה, וכן במהלך הנסיעה עצמה. במהלך תקופת הקורונה ניצלה רכבת ישראל את הירידה במספר הנוסעים ושדרגה משמעותית עשרות תחנות, בדגש על היבטי נגישות, ובין היתר הנגשה לכבדי ראייה ועיוורים.

בשנים האחרונות מבצעת הרכבת הדרכות לכ-2,500 צוותי השירות: מנהלי תחנות, פקחים, דיילים, קופאים וכדומה. ההכשרה כוללת התנסות מעשית כאשר העובדים מְלֻוִּים תחת כיסוי עיניים בתחנות הרכבת ועד לקרון, אותו מסלול בו הם מלווים אנשים עם עיוורון. בדרך זו, העובדים מסוגלים להבין באופן מיטבי את צרכי הליווי של אנשים עם מוגבלויות שונות, שכן הם חווים את הדרך מהכניסה לתחנה ועד לכניסה לרכבת מנקודת המבט של הנוסע.

במקביל, פועלת הרכבת לשילוב אמצעים טכנולוגיים מתקדמים לשיפור חווית הנוסעים עם מוגבלויות. בשנה האחרונה בוצעו פיילוטים עם מערכות שונות, במסגרתם הותקנו אמצעים טכנולוגיים בתחנות נבחרות שמאפשרות הכוונה קולית ייעודית לנייד האישי, האפליקציה מזהה את הנוסע העיוור כבר בהתקרבותו לתחנה ומסייעת לו להתנייד באופן עצמאי וחופשי.

הרכבת הינה גוף תחבורה ציבורית בין עירונית מונגש, המפעיל כ-70 תחנות מונגשות באופן מלא, וכ-600 רכבות נוסעים מידי יום בהן קיים קרון נגיש. במסגרת השירות, משדרגת הרכבת באופן קבוע את מאפייני הנגישות בתחנות כגון התקנת מפות נגישות, שלטים מונגשים, ליווי נוסעים, הדרכות של עובדי הרכבת, ומוקד טלפוני ייעודי המתאם ומלווה את הנוסעים.

קטגוריות: נגישות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *