בית המשפט
בית המשפט (צילום: Pexels)

נכה קיבל הפטר מחוב מזונות בסך 440 אלף שקל

בית המשפט קבע שהחוב יימחק בעוד שלוש שנים לנוכח מצבו הרפואי
שי שגב | 10.08.2023

אב לשניים שצבר חוב מזונות עצום בביטוח לאומי ייפטר ממנו בעוד שלוש שנים. כך קבע לאחרונה בית משפט השלום בנצרת. החייב, שמתקיים מקצבת נכות, ביקש לקבל הפטר בין היתר לנוכח מצבו הרפואי המידרדר.

השופט עופר חיים שורק ביקר את התנהלותו של החייב, שצבר את החוב בתקופה שבה היה בריא ועבד, אך החליט בסופו של יום לקבל את בקשתו. הוא קבע שהביטוח הלאומי יקזז 10% מקצבת הנכות של החייב בשלוש השנים השנים הקרובות, ולאחר מכן החוב יימחק.

החייב (65), גרוש ואב לשני בגירים, הגיש בקשה לפתיחת הליכי חדלות פירעון בעניינו ובמרץ אשתקד נעתר בית המשפט לבקשה. במסגרת ההליך הגיש נגדו הביטוח הלאומי תביעת חוב בסך של כ-440 אלף שקלים, בשל אי תשלום מזונות עבור השנים 1995 עד 2010. בהמשך הוגשה הבקשה למתן צו הפטר.

לטענת החייב הוא מתקיים מקצבה זעומה של כ-4,300 שקל בחודש, ומצבו הרפואי הולך ומידרדר. לטענתו אין מקום לקזז מהקצבה לטובת פירעון חוב המזונות, שכן פעולה זו תפגע אנושות ביכולתו לחיות בכבוד את שארית ימיו.

לעמדתו, בהתחשב בכך שאין לו נכסים, הגיעה העת לפטור אותו מחוב המזונות הישן. לעומתו טענו הממונה על חדלות פירעון והביטוח הלאומי כי אין להעניק לחייב הפטר. לטענתם מדובר בתקופה של כ-15 שנה במהלכה תפח חוב מזונות לכמעט חצי מיליון שקל, ורק 50,000 שקל נגבו ממנו.

בהקשר לכך טענו כי החייב הפך נכה רק ב-2023, כאשר ביתר השנים עבד ויכול היה לשאת בתשלום המזונות. משלא עשה זאת החייב ואף לא ביקש הפחתת מזונות, נטען כי יש להותיר את החוב על כנו. הרוויח שכר מינימום? השופט שורק כתב שבהתאם לפסיקה הפטר על חוב מזונות יינתן רק במקרים נדירים. בין יתר השיקולים שיש לקחת בחשבון בבקשת הפטר על מזונות, כתב, נכללים גילו של החייב, מצב בריאותו ונסיבות היווצרות החוב.

מן העבר האחד ציין השופט שבתקופה הרלוונטיות לבקשה החייב עבד והתפרנס, ולמעשה הפיל בחוסר תום לב את נטל תשלום המזונות לילדיו על הקופה הציבורית. "אין בבקשת היחיד נימוק שיצדיק את אי תשלום חוב המזונות לאורך שנים", כתב השופט. בתוך כך הוא דחה את טענת החייב לפיה התקיים בכל שנותיו כאדם בוגר משכר מינימום של כ-2,000 שקל, מה שמנע ממנו לכאורה לשלם מזונות.

השופט קבע שהטענה לא הוכחה, והיא אף מנוגדת לעובדה שרק בשנה האחרונה הוא הוכר כנכה וכושר עבודתו נפגע. למרות זאת קבע השופט שבנסיבותיו של החייב, מצבו הרפואי הקשה, גילו המתקדם, והעובדה שילדיו כבר אינם קטינים, ישנה הצדקה ללכת לקראתו ולהעניק לו הפטר חלקי ומדורג על חוב המזונות. הוא פסק שבשלוש השנים הקרובות יוכל הביטוח הלאומי לקזז 10% מקצבת הנכות שמשולמת לחייב לטובת תשלום החוב. החל מספטמבר 2026, החייב יקבל הפטר מלא על החוב ותיק ההוצאה לפועל נגדו ייסגר.

קטגוריות: נגישות
תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *