נערי האור. צילום: מתוך סרטון היוטיוב
השיר של נערות ונערי האור. צילום: מתוך סרטון היוטיוב

איך שיר נולד? בשת"פ בין שחר צור ל"נערי האור"

שיתוף פעולה מרגש ומלא תקווה בערב יום העצמאות בין הזמר והיוצר שחר אבן צור ל"נערי האור" - נוער בסיכוי
שי שגב | 23.04.2023

הזמר והיוצר, שחר אבן צור, השיק בשיתוף פעולה מרגש ומלא תקווה עם "נערי האור" בלדת רוק לרגל יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל.

ערי האור הוא פרויקט חינוכי-תעסוקתי הפועל בכל רחבי הארץ (מאשקלון עד זרזיר, דרך מודיעין עילית) במטרה לאפשר לבני הנוער (מכל המגזרים – כללי, ערבי, דרוזי, דתי וחרדי) לרכוש כלים ומיומנויות לחיים באמצעות השתלבות בתוכנית ייחודית של יזמות עסקית, ועבודה עם שכר הוגן, בבית המלאכה של נערי האור. הפרוקט הוקם על ידי עמותת פטריציו פאולטי בישראל.

במסגרת שיתוף הפעולה יצאה לאוויר העולם הבלדה שכתב והלחין שחר אבן צור עבור נערי האור. את מילות השיר כתב אבן צור יחד עם היזם והמנכ"ל של נערי האור, רני אורן. בחיבור הייחודי, דרך המוזיקה, מספר שחר את סיפורם המיוחד של הנערים והנערות שעוברים תהליך מדהים של טרנספורמציה בשיאו הם צומחים ויוצאים לחיים מלאי אור ותקווה.

שחר אבן צור מספר על התהליך ועל החיבור האישי: "הדבר המדהים מבחינתי בפרויקט הכל כך מיוחד – נערי האור, הוא שתרתי משמע הוא מאיר את הפינות הכי חשוכות בנוער הישראלי, לאיפה שהממסד והמוסדות החינוכיים הרגילים לא מגיעים, לשם מגיע האור של נערי האור. המטרה של הפרויקט והכוח הגדול שלו, הוא בלתת מסגרת ותקווה לאנשים שגדלו בלי תקווה ובלי מסגרת. כשרני ביקש ממני לכתוב איתו שיר שמבטא את העשייה של הפרויקט, ביקשתי ממנו לכתוב לי איך הוא רואה את הפרויקט במילותיו, הוא כתב לי את הערכים, מה מנחה את כל מי שחלק מנערי האור, ואיך הוא רואה את הפרויקט בעיניים שלו.

"אני לקחתי את הטקסט הזה והשתמשתי בו כמקור גדול וכהשראה, ומשם התחלתי לכתוב את השיר. מבחינתי המנגינה היא מנגינה של תקווה, המנגינה הגיעה בכמה דקות, תוך כדי שאני כותב את המילים, מתחילה לרוץ לי המנגינה בראש, בעשר דקות כל הלחן הזה נולד ממני. אני לא אשכח את הרגע שהשמעתי את השיר לרני ולקרן אשתו, בישיבה מזרחית משותפת על הרצפה ניגנתי להם את השיר בגיטרה אקוסטית והייתה התרגשות גדולה של כולנו בהשמעה הזו, ככה הבנו שזה זה ויצאנו לדרך בהפקת השיר".

אהרון גטר, בוגר נערי האור, אשר גדל בחברה החרדית, מספר כיצד הפרויקט השפיע עליו: "זה הכניס אותי לעולם נורמלי והראה לי איך אני יכול לחזור לחברה, כי הייתי מחוץ לחברה באופן טוטאלי. בחברה החרדית כבר לא הייתי בכלל ובחברה החילונית גם עוד לא הייתי, לא נכנסתי. אז הם (הפרויקט) הכניסו אותי למערכת חוקים שהסכמתי איתה, פתאום אומרים לי – העולם יכול להיות פייר אליך. למדתי הרבה חוקים של איך עובדת תעסוקה ויחסי מעסיק ועובד וכל מיני דברים שהולכים איתי תמיד – עד היום כשאני מעסיק בנאדם אני אהיה הכי הוגן וטוב אליו שאפשר – מדאגה כללית לרווחתו ועד לשכר הוגן. אני רואה את הבנאדם ורוצה שיהיה לו טוב".

א׳, נער אור בפרויקט בסטודיו לקרמיקה ברשפון: ״למרות שאני לא נמצא כאן הרבה זמן, אני מרגיש שמאז שנכנסתי לפרויקט יש לי יותר רוגע ושלווה בחיים שלי, וזה שווה הכל. המציאות הרגילה שלי לא כל כך רגועה ולכן להגיע למקום כזה שמשרה שלווה זה שווה המון".

רני אורן, מנכ"ל ויזם נערי האור: "שיתוף הפעולה עם שחר אבן צור המוכשר, שהתחבר לפרויקט מעומקי נשמתו, וראה את הנערות והנערים, הוליד שיר מרגש, עמוק, שיכול להפוך להיות שיר  לכל בני הנוער שנמצאים ברגע של קושי, וימצאו שיש אפשרות, יש הזדמנות ובעיקר יש תקווה. התקווה שבלהבה. בעיקר בימים אילו, אנחנו זקוקים לתקווה, שיוצאת מהלב, ומאחדת. תודה מעומק הלב לשחר, לכל המבצעים."

קצת נתונים: מחקר שעשו נערי האור בשיתוף אוניברסיטת בר אילן בדק 503 בוגרים של נערי האור, נמצא ש 93% מהבוגרים הצליחו להשתלב בחברה, 82.6% אחוז הצליחו למצוא עבודה, וכמעט כולם מצליחים לחזור ללימודים ולסיים 12 שנות לימוד. בנוסף, אחוזי הגיוס לצה"ל מקרב הבוגרים גבוהים במיוחד.

התקווה בלהבה – השיר של נערות ונערי האור – מילים: שחר אבן צור ורני אורן | לחן: שחר אבן צור

נערות ונערי האור

שהצליחו בליבם לבחור

להמיס את הקושי

לזרוע מחשבה

שלשפע יש תפקיד

ובלב האדם אהבה

שהאור נע לעבר החושך

ויכול לחדור כל קליפה

מעשים כמו נבטים

צצים על פני האדמה

אם נהפוך שוב לנוזלים

נוכל ליצוק מהתחלה

צבע, ריח, תוכן וצורה

האמונה בך ובך

והתקווה בלהבה

נערי ונערות האור

שנכונו לבקש עזרה

שחולמים להיות שייכים

והדרך לשם ארוכה

ואסור לפחד לומר

שאפשר לשנות את המחר

זה מתחיל ממש כאן

אז תשתנו אתנו כולם

מעשים כמו נבטים

צצים על פני האדמה

אם נהפוך שוב לנוזלים

נוכל ליצוק מהתחלה

צבע, ריח, תוכן וצורה

האמונה בך ובך

קטגוריות: רווחה, חינוך

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *