פשיטת המשטרה. צילום באדיבות משטרת ישראל
פשיטת המשטרה. צילום באדיבות משטרת ישראל

חשד: הונאת ענק של הביטוח הלאומי באמצעות זיוף מסמכים

בביטוח הלאומי קיצרו תהליכי הכרה בנכות לילדים - אך על פי החשד יש מי שניצל זאת להונאה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. גל מעצרים נרחב בפרשה
מערכת | 01.03.2023

זיופים לצורך קבלת כספים הם רעה חולה מאוד בחברה הישראלית, שפוגעים קשות באלה שנזקקים לתמיכה באמת.  המשטרה החלה אתמול (שני) בגל מעצרים נרחב בעקבות חשיפת הונאת ענק של הביטוח הלאומי באמצעות זיוף מסמכים. היקף ההונאה – עשרות מיליוני שקלים.

בתום חקירה של חודשים, פשטו כ-70 בלשים וחוקרים של מחוז ירושלים וחוקרים של אגף החקירות בביטוח הלאומי על משרדיהם ובתיהם של חשודים רבים בביצוע עבירות הונאה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור, תוך הצגת מצגי שווא, זיוף מסמכים ומסירת מידע כוזב. מהחקירה עולה חשד ל"ניצול ציני ועברייני של הקלות לציבור הקשורות להליכי קבלת הכרה בנכות לילדים".

במסגרת הפשיטה, נעצרו בין היתר בעלים ועובדים של משרד המסייע לכאורה לאנשים להגיש תביעות נכות לביטוח לאומי. על מנת לקצר את הבירוקרטיה, עבור אלה שבאמת זקוקים לתמיכה, קידם הביטוח הלאומי הקלות בהליך קבלת ההכרה. במסגרת זו, לא נדרשת בהכרח  הגעה של ילד עם מוגבלות לוועדה רפואית, אלא ניתן להתבסס על מסמכים רפואיים רשמיים מרופא ומרפאה מוסמכים. למרבה הצער, יש מי שניצל את קיצור הבירוקרטיה לביצוע הונאת ענק של מאות מסמכים. מהחקירה עולה כי החשודים פעלו באמצעות סוכנים שדרשו ממבקשי ההכרה בנכות עמלה רטרואקטיבית עבור השגתה.

מהמשטרה נמסר כי "מעשי המרמה המיוחסים לחשודים הביאו להוצאת מיליוני שקלים מקופת המוסד על חשבון כספי הציבור ומי שבפועל באמת זקוק לסיוע ומטפל בילדים עם מוגבלות. מדובר בחקירה מורכבת שנמצאת בתחילתה לאחר שלבי איסוף עד כה. נמשיך לחקור את הפרשה, תוך שיתוף פעולה עם גורמי החקירה מטעם ביטוח לאומי במטרה להגיע אל חקר האמת ולמצות את הדין עם המעורבים בכך".
בתגובה שמסר הביטוח הלאומי ל"כלכליסט" הובהר כי "הם עושים מאמצים רבים לטובת צמצום ביורוקרטיה, במטרה שלא לטרטר אזרחים לוועדות הרפואיות, ועל כן "נדרשת אחריות ציבורית כוללת ומידה של ערבות הדדית כדי להבין שכל ניסיון מרמה שכזה פוגע בנזקק, בנכה, במשפחות שצריכות סיוע – ומדובר בפשע פלילי, חברתי ומוסרי גם כלפיהם".
קטגוריות: החדשות, רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *