ח"כ דוד ביטן בוועדת הכלכלה (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

קנס עד 69 אלף שקל לעסקים שיפגעו בקשישים או מוחלשים

ועדת הכלכלה אישרה את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית
שי שגב | 17.07.2023

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של ח"כ מירב כהן, וקבוצת חברי כנסת, לתקן את הסעיף העוסק בהפרה בנסיבות מחמירות בחוק הגנת הצרכן, אליה צורפה הצעה ממשלתית זהה, שנועה להגן על קשישים ומוחלשים.

כיום הפרה בנסיבות מחמירות נחשבת לכזו אם נגעה למספר רב במיוחד של צרכנים. כעת מבקשת ח"כ כהן והממשלה לתקן זאת, כך שגם הפרה שנעשתה כלפי אזרח ותיק או עולה חדש, או אדם במצב של חולשה שכלית, נפשית או גופנית, או כלי מי שלא שולט בשפה במידה מספקת לשם התקשרות בעסקה – תחשב להפרה בנסיבות מחמירות.

בנוסף נקבעה מדרגה חדשה חמורה במיוחד, של עיצום כספי במקרים של השפעה בלתי הוגנת, שיעמוד על כ-69 אלף שקלים לתאגיד וכ-38 אלף שקל ליחיד. במקרים אחרים הנוגעים לאותן אוכלוסיות העיצום יעמוד על פי 1.5 מהקבוע כיום בחוק – שהם כ-33 אלף שקל לתאגיד וכעשרת אלפים שקלים ליחיד. האכיפה תהייה בהתאם לנהלים שיפורסמו באתר האינטרנט של הרשות.

נציגת השלכה המשפטית של הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד הכלכלה, עו"ד אילנה מזרחי, הסבירה כי הטלת העיצום המוגדל על הפרה בנסיבות מחמירות קיים כבר יום כשמדובר בהפרת חוק שנעשתה כלפי מספר רב של צרכנים. כעת הדבר יחול גם כלפי האוכלוסיות האמורות ורשימת העבירות בגינן ניתן יהיה להטיל את העיצום המוגדל הן הפרות שנמצאות בליבה המשמעותית של ההתקשרות בין צרכן לבין עוסק, העוסקות בהיבטים של הטעייה, הפעלת השפעה בלתי הוגנת וביטול עסקה ותוצאותיה. שר הכלכלה והתעשייה יוכל, באישור ועדת הכלכלה, לשנות את רשימת ההפרות בגינן ניתן יהיה להטיל את העיצום המוגדל.

היו"ר ביטן אמר כי התיקונים שנעשו הם משמעותיים, והודה לצוות הייעוץ המשפטי של הוועדה שסייע בפתרונות לבעיות שעלו בישיבה הקודמת שקיימה הוועדה בעניין. ח"כ מירב כהן הודתה גם היא ליו"ר ביטן, לצוות הוועדה ולנציגי הממשלה ואמרה כי מדובר בתיקון חשוב שהוא חלק מחבילת חוקים שחלקם כבר אושרו וחלקם עוד בדרך לאישור.

"זאת אמירה חשובה מאוד שתאפשר להגן על אוכלוסיות מוחלשות, זה יאותת לעסקים שהם צריכים לבדוק את עצמם. מכאן והלאה ההצלחה של המהלך טמונה ביישום, כדי לייצר הרתעה בשטח ומשק הוגן יותר", אמרה כהן. בדיון הקודם היא ציינה, כי מדובר באוכלוסיות שמסומנות מראש ע"י עסקים שלא פועלים כשורה כטרף קל.

בתום הדיון נדחו הסתייגויות שהגישה האופוזיציה וההצעה אושרה, כאמור, פה אחד בקולותיהם של היו"ר ביטן, ח"כ כהן וחברי הכנסת סימון מושיאשוילי, אברהם בצלאל ואליהו ברוכי.

קטגוריות: זכויות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *