מדד הגאווה ברשויות המקומיות. 20 המקומות המובילים
מדד הגאווה ברשויות המקומיות. 20 המקומות המובילים

מדד הגאווה: מהפך בצמרת המדד של ערי ישראל

לראשונה מהפך: גבעתיים, רמת גן וראשון לציון הן העיריות המובילות ביחס לקהילה הגאה, תל אביב במקום החמישי, ירושלים בתחתית הדירוג
שי שגב | 16.05.2023

מהפך במדד הגאווה של האגודה למען הלהט"ב: לראשונה עיריית גבעתיים היא העיר שקידמה הכי הרבה את צרכי הקהילה הגאה בשנה החולפת. על פי המדד שהוגש היום (שלישי) לנשיא המדינה יצחק הרצוג, עיריית רמת גן במקום השני, עיריית ראשון לציון במקום השלישי, כפר סבא במקום הרביעי ועיריית תל אביב-יפו לראשונה במקום החמישי. זאת, בעוד שעיריית ירושלים, עיר הבירה של מדינת ישראל גם השנה בתחתית הדירוג.

מדד הגאווה ברשויות המקומיות. 20 המקומות המובילים

מדד הגאווה ברשויות המקומיות. 20 המקומות המובילים

המדד שמתפרסם לקראת חודש הגאווה, בערב יום המאבק הבינלאומי נגד להט"בופוביה, בדק את יחסן של רשויות מקומיות ברחבי הארץ לקהילת הלהט"ב וכיצד תמכו וקידמו את צרכי הקהילה במרחב המקומי בשנה החולפת, במטרה לקדם מרחב בטוח ללהט"ב בכל מקום בישראל. השנה נמדד מספר שיא של 85 ערים ורשויות מקומיות בהן פועלות התארגנויות גאות שמלוות על ידי האגודה למען הלהט״ב על סמך 34 שאלות בחמש קטגוריות: רווחה, חינוך, תשתיות, נראות ציבורית ותרבות. נבדק בין היתר, האם העירייה אישרה רישום זוגיות לזוגות להט"ב עבור קבלת זכויות ושירותים, האם יש עו״ס פעיל שאחראי על נושא הלהט״ב, האם התקיימה הכשרה לצוותי הרווחה בנושא והאם העירייה תמכה בפעילות לציון חודש הגאווה.

מנתוני המדד עולה, כי עיריית גבעתיים לראשונה היא בעלת היחס הטוב ביותר ללהט"ב בישראל. העירייה מפיקה עשרות אירועים ופרויקטים לאורך כל השנה עבור הקהילה הגאה, קיימה הכשרות מיוחדות לצוותי מחלקות העירייה בנושא להט"ב, הקימה מרפאה למשפחה הגאה, הייתה העירייה הראשונה שאישרה רישום זוגיות ללהט"ב ואף מקפידה להתייחס למאבק בלהט"בופוביה בבתי הספר. במקום השני מדורגת עיריית רמת גן שחנכה במהלך השנה את המרכז הגאה של העיר בו נערכות עשרות פעילויות ואירועים למגוון האוכלוסיות בקהילה הגאה, תוך הפגנת נראות להט"בית יוצאת דופן, גם כתגובה ציבורית לפשעי שנאה נגד הקהילה.

במקום השלישי ניצבת עיריית ראשון לציון עם עשייה נרחבת בתחומי הרווחה, החינוך והתרבות, ומענים חדשים עבור חברי הקהילה החל ממכינה קדם צבאית ללהט"ב ועד קבוצת ספורט גאה. את מקום הרביעי תופסת עיריית כפר סבא שזינקה בתשע נקודות בהשוואה לשנה שעברה, תוך פתיחה של מרכז גאה ראשון בעיר וקבוצות פעילויות שונות.

עיריית תל אביב יפו מדורגת השנה לראשונה במקום החמישי ביחס ללהט"ב. העירייה מפעילה ומממנת את המרכז הגאה, שמוביל בתמיכתה מאות פעילויות, אירועים, פרויקטים קהילתיים, מקומות התנדבות ושירותים לכל הקשת הגאה ועתידה לפתוח בקרוב את המרכז הגאה החדש בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים. לצד זאת, רק פחות ממחצית מבתי הספר הממלכתיים בעיר קיימו סדנאות לחינוך לסובלנות ונגד להט"בופוביה. את המקום השישי חולקת עיריית קריית אונו שעלתה בציונ ב18% יחד עם מועצה אזורית דרום השרון שלראשונה משתתפת במדד ומובילה בקרב המועצות האזוריות.

במקום השביעי ניצבת עיריית קריית ביאליק שהפכה לרשות המקומית הצפונית המובילה ביחס ללהט"ב- ורושמת עלייה של 18% אחוז בהשוואה לשנה שעברה. במקום השמיני מדורגת עיריית מודיעין מכבים רעות שפתחה לראשונה בית גאה בעיר ומקדמת פעילות משמעותית עבור נוער וצעירים להט"ב. עיריית באר שבע הינה הרשות שמחזיקה בציון הגבוה ביותר באזור הדרום ומדורגת במקום התשיעי עם עלייה של 20%. באר שבע חולקת את המקום התשיעי יחד עם קריית טבעון, המובילה בקרב המועצות המקומיות. את השיפור הגדול ביותר ביחס ללהט״ב ביצעה עיריית דימונה שמדורגת במקום ה-30 עם עלייה של 95% מהציון שקיבלה בשנה שעברה. השנה לראשונה העירייה מינתה רכז לתחום הלהט״ב בעיר והפעילה מעני רווחה ייעודיים לאוכלוסייה. גם מטה אשר המדורגת במקום ה-13 יחד עם עיריית נתניה, רשמה עלייה של 36%, מינתה רכז לתחום הלהט״ב בעיר והפעילה מעני רווחה ייעודיים לאוכלוסייה.

עיריית ירושלים, בירת ישראל וביתם של כמיליון תושבים ותושבות דורגה בתחתית הדירוג, לצד 13 רשויות נוספות שבחרו לא לשתף פעולה במענה על המדד השנה. העירייה נמנעת מלקחת אחריות פומבית על צרכי תושביה הלהט"בים, ונמנעת מלספק תקציבים ושירותים מונגשים לקהילה. במסגרת זו, היא אינה משתתפת במימון חודש הגאווה והסובלנות בעיר והיא מאפשרת לבית הפתוח בירושלים להתמודד על כספי התמיכות רק בזכות פסיקת בית המשפט העליון. באופן שאינו מפתיע, גם לאחר פסיקת בית המשפט העליון העירייה יצרה מנגנונים תקציבים  מפלים, סוגייה העומדת לדיון בימים אלו בבית המשפט העליון.

השנה המדד בחן רשויות חדשות שהשתתפו במדד לראשונה כאשר רובן זכו לציונים גבוהים על עשייה משמעותית לטובת חברי הקהילה הגאה, כך לדוגמא עיריית חריש דורגה במקום ה-22, יקנעם עילית דורגה במקום ה-29, עיריית אפרת דורגה במקום ה-31 ועיריית עכו במקום ה-37. עליות משמעותיות ביחס לקהילת הלהט"ב רשמו השנה גם עיריות נתניה, אשדוד, אור יהודה, חדרה, כרמיאל, אשקלון, טבריה, נהריה ועוד.

מתוך הרשויות המקומיות, עיריות קיבלו בממוצע את הציון הכי גבוה – 58. מועצות אזוריות ומקומיות קיבלו שתיהן ציון ממוצע של 43 נקודות. ברמה הארצית, מוביל אזור המרכז (34 רשויות) עם ממוצע של 55 נקודות במדד. אחריו, אזור הדרום (12 רשויות) עם ממוצע של 49 נקודות במדד, ובמקום האחרון, אזור הצפון (26 רשויות) עם ממוצע של 44 נקודות במדד.

התחום שבו רשויות בישראל משקיעות הכי הרבה, בפער משמעותי, הוא תחום התרבות, שכולל אירועים עבור הקהילה הגאה במהלך חודש הגאווה ומחוצה לו. זאת כאשר 73% מהרשויות יזמו פעילות בנושא הקהילה הגאה שלא בחודש הגאווה. 87% מהפעילות שנערכו מומנו באופן מלא על ידי הרשות.

במקום השני נמצא תחום הנראות במרחב הציבורי, שכולל ייצוג לקהילה הגאה במרחב הציבורי ברשות (דגלים, שלטים, פרסומים רשמיים), ופרסום מענים קיימים לקהילה הגאה בעמודים רשמיים. פחות מחצי מהרשויות (46%) תלו דגלי גאווה או שלטים ייעודיים בחודש הגאווה.

כמו כן, ב-69% מהרשויות ישנה תכנית אסטרטגית מתוקצבת למען הקהילה שדרישותיה מומשו במהלך שנת 2022 וב63% מהרשויות מאויישת משרת עו"ס להט"ב, ו-5 רשויות נוספות נמצאות בתהליך יצירת המשרה.

נשיא המדינה יצחק הרצוג: "הקהילה הלהט"בית, על כל גווניה, היא מאבני הפינה של הפסיפס הישראלי. תרומתה לחברה הישראלית ולמדינת ישראל מוכרת, מוערכת, וגם עשתה לה שם וכבוד בכל רחבי העולם. עלינו להמשיך ולפעול לכך שכל אזרח ואזרחית בישראל יחושו שזהותם מוגנת ומכובדת, ועל אחת וכמה – ביטחונם האישי והקהילתי. ידענו לאחרונה מספר אירועים בהם הקהילה הלהט"בית הייתה יעד לתקיפות – אישיות וציבוריות, והדברים האלה מזעזעים את כולנו וצריכים להניע אותנו לפעולה ערכית ומשמעותית, כי חביב אדם שנברא בצלם. בליבו של הדו"ח החשוב הזה נמצאת ההתקדמות המבורכת והמוערכת שקיימת בישראל בכלל ובשלטון המקומי בפרט בנוגע ליחס לקהילת הלהט"ב. זו לא הפעם הראשונה שהשלטון המקומי מוכיח שהוא ספינת הדגל שמובילה את ההתקדמות והמצפן שמכוון אותנו כעם וכמדינה אל יעד בטוח ומלא תקווה, ואני מברך על כך מעומק הלב".

יו"ר האגודה למען הלהט"ב הילה פאר: "הקהילה הגאה נמצאת בכל אזור בישראל, בכל המגזרים, ממגוון הקשת הפוליטית ובכל מקום- לא נוותר על קולנו ועל מקומנו בחברה הישראלית. הימים שבהם נאלצנו להסתיר ולהכחיש את זהותנו חלפו ואסור לאפשר שישובו עוד. דווקא עכשיו – כששיח השנאה נגד להט"ב מקצין ברחובות ומתוך הממשלה, נוודא שמהפכת השוויון רק תלך ותגדל עד שכל אחד ואחת מאיתנו ירגישו בטוחים להיות מי שהם ולהשמיע את קולם בכל מקום. בימים בהם מבקשים להחליש את השלטון המקומי המדד מראה כמה השלטון המקומי עומד כחומת המגן עבור הקהילה הגאה וכמה חשובים השירותים שהרשויות המקומיות מספקות לכל אזרח ואזרחית. במקומות בהם הממשלה נמנעת לבצע את תפקידה אל מול אזרחים ואזרחיות שכל רצונם שוויון והכלה, נמצאת הרשות המקומית ובזאת טמון כוחה. זו מהפכה מקומית גאה ואנחנו נמשיך אותה במיוחד בתקופה הקרובה עם אירועי הגאווה ברחבי הארץ שהם המחאה הגדולה ביותר בישראל לשוויון ולסובלנות".

קטגוריות: זכויות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *