בית חנה סנש בקיבוץ שדות-ים
בית חנה סנש בקיבוץ שדות-ים צילום: יגאל זלמנסון

הדור השני של ניצולי שואה יפגשו עם הפסיכולוג דוד סנש, אחיינה של חנה סנש

כנס מועדוני הדור השני של עמותת "עמך", המסייעת לניצולי שואה ולבני הדור השני, יפגשו את דוד סנש, אחיינה של חנה סנש
שי שגב | 23.05.2023

במסגרת מפגש שיתקיים ביום שני, 29 ביוני, 2023, בקיבוץ שדות ים במוזיאון חנה סנש, ייפגשו בני הדור השני של ניצולי השואה, החברים במועדוני "עמך" הפרוסים ברחבי הארץ, וישמעו הרצאה מפיו של הפסיכולוג דוד סנש, אחיינה של חנה סנש שהייתה ממקימי קיבוץ שדות ים.

בנוסף, ייצאו החברים לסיור במוזיאון חנה סנש וישתתפו בפעילות חברתית-קבוצתית, בה הם ישוחחו על מסע חייהם בצל השואה עם אנשים ששותפים לחוויותיהם.

בני הדור השני לניצולי השואה גדלו עם הורים שחוו טראומה מתמשכת. חוויה זו  גרמה לרובם להיות חשופים להתנהגויות של הורים שסבלו מפוסט טראומה בעקבות השואה והתבטאה לעיתים בתוקפנות כלפי הילדים, דאגת יתר שאיננה מציאותית, רצון לפצות על דברים שהם פספסו בחייהם כגון: לימודים, קשרים משפחתיים ועוד. במקרים רבים התנהגויות אלה פגעו ביכולת של ההורים להכיל את הילדים ולהרגיע ולווסת, והילדים נאלצו לתפקד כילדים הוריים. חוויות אלה השפיעו על נפשם וזהותם של בני הדור השני והן מלוות אותם עד היום.

מועדוני הדור שני של עמותת "עמך" לקחו את האחריות לדאוג גם לבני הדור השני, אשר יהיו גם נושאי לפיד זכרון השואה בשנים הקרובות. הפעילות של "עמך" במסגרות אלו מאפשרת לחברים למצוא ולבטא את הקול שלהם יחד עם אנשים שמזדהים איתם, לברר את סיפור הזהות שלהם בנפרד מההורים ולהתמודד עם רגשות המחויבות, האחריות והאשמה שבחייהם.

עמותת 'עמך' – המרכז הישראלי לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי שואה ובדור השני היא עמותה ללא מטרות רווח אשר מעניקה טיפול נפשי ותמיכה חברתית לכ-10,000 ניצולי השואה ובני משפחתם. העמותה פועלת באמצעות רשת של 15 מרכזים הפזורים בכל רחבי הארץ, מנהריה בצפון ועד לבאר שבע ושדרות בדרום. כמו גם לבתיהם של ניצולים מרותקים.

קטגוריות: אנשים

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *