גילה דודל
גילה דודל. צילום של פסל מעשה ידיה של האמנית ג'ני קירשטיין מירושלים

יום הגאווה: גוגל במחווה לטרנסית הראשונה של ישראל

לציון 20 שנים מאז קיבלה גילה גולדשטיין ז"ל את פרס יקירת קהילת הלהט"ב על מעמדה החלוצי כראשונת הנשים הטרנסיות בישראל, גוגל מקדישה היום 'דודל' מיוחד לזכרה
שי שגב | 04.06.2023

גוגל מקדישה היום (ראשון) Google Doodle לגילה גולדשטיין ז"ל, לציון 20 שנים מאז קיבלה את פרס יקירת קהילת הלהט"ב על מעמדה החלוצי כראשונת הנשים הטרנסיות בישראל ועל מאבקה לשוויון עבור הקהילה למרות הדחייה, הרדיפות והתלאות הרבות שחוותה. ה'דודל' של גולדשטיין מחליף את הלוגו של מנוע החיפוש של גוגל בישראל לאורך כל היום.

ה'דודל (Doodle) הוא צילום של פסל מעשה ידיה של האמנית ג'ני קירשטיין מירושלים, שמציג את דמותה של גולדשטיין על רקע בנייני הבאוהאוס האייקוניים של תל אביב, מקושטים בדגלי ישראל וגאווה. חתולי הרחוב שגילה הצילה והכלבים שגידלה לאורך חייה מרכיבים את לוגו גוגל כמחווה לחיבתה הרבה לחיות. מוטיבים נוספים בדודל לקוחים מעולם הבמה שגולדשטיין אהבה מאוד: מיקרופון, פנס במה וקליפר, שכן לאורך השנים גילה הקליטה שירים, שיחקה בסרטים והופיעה כרקדנית קברט בארץ ובאירופה.

גולדשטיין היא האישה הטרנסית הישראלית הראשונה שזוכה לדודל. בין הנשים הטרנסיות הנוספות שזכו לכבוד: מארשה פי ג׳ונסון – ממנהיגות מהומות סטונוול בניו יורק שהתניעו את התנועה לשחרור הלהט"ב בארצות הברית; עורכת הדין ופעילת זכויות הלהט״ב הברזילאית – ג׳ניינה דוטרה והציירת הדנית לילי אלבה – שהיוותה השראה לסרט "הנערה הדנית".

ברק רגב, מנכ״ל גוגל בישראל: "השנה, יותר מתמיד, גוגל נרגשת לעמוד לצד הקהילה הגאה בישראל ולחגוג את מורשתה של גילה גולדשטיין ז״ל בעמוד הבית שלנו עם גוגל דודל לזכרה. גולדשטיין הייתה פעילה אמיצה, לוחמת זכויות ומנהיגה שהצעידה את הנראות והקבלה של קהילת הלהט״ב הישראלית והיום, חמש וחצי שנים לאחר פטירתה, אנחנו אומרים לה תודה".

לינור אברג׳יל, מנכ״לית ׳טרנסיות ישראל׳ וחברה קרובה של גולדשטיין: ״גילה גולדשטיין הייתה האמא הרוחנית של נשים טרנסיות רבות בישראל. לא מובן מאליו שגוגל תשים זרקור על אישה טרנסית שהודרה לשוליים כי סירבה לחיות לפי תכתיבי החברה. הקהילה הטרנסית וכלל החברה הלהט״בית בישראל התקדמה מאוד בזכות האבן שהניחה גילה, בין היסודות של עושי ההיסטוריה הלהט״בית".

עומר אלעד, מנכ״ל ׳פרויקט גילה להעצמה טרנסית׳: "הערכים שגילה גולדשטיין והקהילה הטרנסית מייצגות – שוויון וסולידריות חברתית – נמצאים כיום תחת מתקפה חסרת תקדים בארץ ובעולם, מה שהופך את המחווה של גוגל לגילה ולקהילה חשובה במיוחד. זו זכות בסיסית לחיות בביטחון ובכבוד כאנשים על הקשת הטרנסית ונמשיך להיאבק עבור חופש מגדרי לכולנו".

קטגוריות: אנשים

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *