נשארים בחיים (צילום: Pexels)
נשארים בחיים (צילום: Pexels)

9,000 פניות "אובדניות" לער"ן בשנת האחרונה

נתוני עמותת ער"ן מלמדים על עלייה בשיעור הגברים הפונים לעזרה
שי שגב | 11.09.2023

היום הבינלאומי למניעת התאבדויות ולמאבק בהתאבדויות, צוין אתמול (ראשון) ברחבי העולם. לפי עמותת ער"ן, המעניקה עזרה ראשונה נפשית בטלפון ובאינטרנט, מפלס המצוקה הרגשית בציבור הישראלי ממשיך להיות גבוה, כאשר אחת מכל עשר שיחות למוקד אשר עוסקת באובדנות, היא שיחה בה קיים סיכון ממשי לחיי אדם ובמהלכה מופעל נוהל חירום.

מהנתונים שנאספו בעמותה עולה כי יותר מ-300 אלף פניות התקבלו בער"ן בשנה שחלפה, כ-94 אלף פניות עסקו בכאב נפשי ובמצוקה נפשית חריפה, יותר מ-60 אלף פניות עסקו בזוגיות, הורות ויחסים חברתיים. יותר מתשעת אלפים פניות עסקו באובדנות. עשרות אלפי פניות נוספות עסקו בטראומה וחרדה, באלימות ובפגיעה ובבדידות עזה.

עוד עולה מהנתונים, כי 55% מהפניות השנה הגיעו מנשים ו-45% מגברים ובער"ן מציינים כי אחוז הגברים הפונה לסיוע נמצא בעליה וגיל הפונים לעזרה ראשונה נפשית נמצא במגמת ירידה. בעמותה מציינים כי ברוב המכריע של המקרים מוות מהתאבדות ניתן למניעה ומניעת אובדנות אינה חלקה השמורה לאנשי המקצוע בלבד. להקשבה ולתמיכה חברתית של הסובבים יש ערך בעל חשיבות עצומה.

ד"ר שירי דניאלס, המנהלת המקצועית הארצית של עמותת ער"ן: "ביום הזה במיוחד חשוב לנו להעביר את המסר שגם אנשים חזקים חווים רגעים "חלשים" של חוסר אונים, חרדה ומשבר. כל אחת ואחד, מעצם היותו אדם, חווה בחייו אירועים טראומטיים, כאב נפשי ומצוקה רגשית. היכולת לבקש עזרה כשקשה לנו מעידה על תעצומות נפש וחוסן".

עמותת ער"ן מעניקה עזרה ראשונה נפשית מצילה חיים בטלפון ובאינטרנט. השירות מוגש לכלל הציבור הישראלי על כל מגזריו, בכל גיל, לכל מצוקה ובמגוון שפות, וניתן בצורה אנונימית ומיידית, 24 שעות ביממה בכל ימות השבוע. קווי הסיוע מאופיינים בחמישה עקרונות מרכזיים: אנונימיות של הפונים, אנונימיות של המתנדבים, מתנדבים מאומנים, נגישות וזמינות.

אם אתם או מישהו שקרוב אליכם מתמודד עם קושי או מצוקה נפשית אנא פנו לגורמי הסיוע של עמותת ער"ן 24/7 בטלפון 1201, באתר ער"ן בצ'אט / וואטסאפ / דוא"ל.

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *