מלון בישראל (צילום: שי שגב)
מלון בישראל (צילום: שי שגב)

מתחמים מיוחדים במלונות לבני הנוער שנחשפו לאירועים הקשים

המיזם מאפשר שיח פתוח עם בני הנוער ללא הוריהם, בעיקר בשעות הלילה כאשר הם מתקשים להירדם, משוטטים או מסתגרים בחדרם
שי שגב | 19.11.2023

משרד הרווחה החל בפרויקט הפועל תחת הכותרת "לקחת אוויר" עבור בני נוער שפונו עם משפחותיהם למלונות ברחבי הארץ ונחשפו למראות הקשים באסון שארע בשביעי באוקטובר ובימים לאחריו.

המיזם מפעיל מתחמים שמאפשרים שיח פתוח עם בני הנוער ללא הוריהם, בעיקר בשעות הלילה כאשר הם מתקשים להירדם ומשוטטים ברחבי המלונות וסביבתם או מסתגרים בחדרם. הטראומה שחוו גרמה לתופעות הולכות וגוברות של נוער שחלקו מסתגר בחדרי המלון ואינו יוצר אינטראקציה עם הסביבה וחלקו האחר מוצא פתרון בשוטטות חסרת מעש בשעות הלילה המאוחרות. חלקם אף מגלים פעולות אלימות, מעשנים ומגיעים למצבי קצה.

העובדים הסוציאליים במלונות זיהו את מצוקת בני הנוער ובעזרת ארגונים שונים הקים משרד הרווחה מערך סיוע על מנת להתמודד עם התופעה.

בשלב הראשון הוקמו מתחמים שמאפשרים שיח פתוח עם בני נוער שנחשפו לאירועים קשים וטראומטיים הכוללים אובדנים ברמה האישית, המשפחתית וברמת הקהילה, אירועים שעשויים להשפיע על חייהם באופן קיצוני ומלווים בתחושות אימה, פחד וחוסר אונים. ההתמקדות היא בשיח פתוח ללא הורים, בדרך בלתי אמצעית, בעיקר בשעות הלילה, כאשר המדריכים מאתרים את בני הנוער שמסתובבים ברחבי המלון או מסתגרים בחדריהם ומזמינים אותם לשיחה, הפעלה ואוכל ביתי.

בשלב השני מתגבשת הערכה ראשונית לצורכיהם ובשיתוף עם ההורים בונים תוכנית שתלווה את בני הנוער גם בהמשך בכדי למנוע התנהגות קצה. עד כה פעילים כתשעה מתמחים ובימים הקרובים צפויים להיפתח מתחמים נוספים במלונות ברחבי הארץ.

למידע על מיקומי המתחמים ואופן פעילותם ניתן לפנות לעמדות משרד הרווחה במלונות ולמוקד 118 של המשרד.

קטגוריות: החדשות, רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *