משרד האוצר (צילום: אסף לוקסמבורג)
משרד האוצר (צילום: אסף לוקסמבורג)

זה מה שכולל מתווה הפיצויים המוגדל לכלל העסקים

הסכמות על מתווה פיצויים מוגדל לטובת העסקים, העצמאים והמשק
שי שגב | 30.10.2023

לאחר הצגת הטיוטה הראשונית של מתווה הפיצויים ובהתאם להתחייבות שר האוצר בצלאל סמוטריץ', צוות של שר האוצר פעל יחד עם נציגי הקואליציה והאופוזיציה להגדלה משמעותית של מתווה הפיצויים ולהסכמות עם השחקנים המרכזיים של המגזר העסקי.

על פי המתווה, מעבר לפיצויים הקבועים כיום בחוק ביחס ליישובי ספר (ואשקלון בתוכם), יינתן מתווה מענקים לעסקים בתנאים הבאים: תנאי סף לכניסה לתכנית המענקים הוא פגיעה של 25% ביחס לתקופת בסיס אחת שתוגדר, ומחזור שנתי עד 400 מיליון שקל, רכיב ההוצאות הקבועות מתוך התשומות יעמוד על מקסימום 22% (בהתאם למידת הפגיעה).

ככל ושיעור התשומות בפועל גבוה יותר רשאי להשיג על כך בהשגה (מוגבל לעד פי 1.5).

תקרת הפיצוי תעמוד על 600 אלף שקל במחזורים של עד 100 מיליון ותעלה בהדרגה לקאפ של 1.2 מיליון לעסקים עד 300 מיליון שקל, שיעור ההשתתפות בשכר העובדים יעלה ל-75% כפול שיעור הפגיעה במחזור כפול הוצאות השכר מוסכם כי מתווה החל"ת יישען על המודל הקיים בכפוף להקלות הבאות.

ההקלות במתווה החל"ת יהיו כדלקמן: הסרת תנאי קיזוז ימי חופשה צבורים מדמי האבטלה, ביטול ימי המתנה (ללא קיזוז חמישה ימי אבטלה), הפחתת תקופת החל"ת המינימלית מ-30 ל-14 יום, תקופת האכשרה המינימלית תקטן ל-6 חודשים מתוך 18 חודשים, ההקלות יתקיימו בתקופה שבין ה-7/10 ועד ל-30.11, כאשר מועד היציאה לחלת שנקבע לפי שירות התעסוקה יהיה החל מהיציאה בפועל של העובד לחל״ת.

מתווה זה חל עד 30.11.2023 ושר האוצר בהסכמת ועדת הכספים רשאי להאריך עד סוף שנת 2023. ישובים הנמצאים בטווח של 7-20 ק"מ (ואופקים) שלא בענף החקלאות יקבלו מסלול שכר או מחזורים בדומה לסבבים קודמים. (תוך שייקבע קאפ של 2.5 מיליון שקל, בכפוף לאישור משפטי. המתווה לחקלאים יעבוד בתצורה הבאה: יישובי ספר: לפי החוק. עד 20 ק"מ (כולל אופקים) שאינם יישובי ספר – מסלול אדום לצד מסלול ירוק נורמטיבי בכפוף לאישור משפטי. יתר הארץ: כמו המענק הכללי.

בהמשך יופץ תזכיר החוק במטרה לקדם את החוק במהירות האפשרית ולתמוך בעצמאים ובמעסיקים כבר מהחודש הראשון ללחימה. בנוסף למתווה הפיצויים, הוחלט על מענק לבני ובנות זוג של משרתי המילואים, כמו גם הגדלת התשלום על יום מילואים ל-125% והקדמת התשלום כבר לסוף חודש אוקטובר על מנת להקל על הניהול הכלכלי הרציף של האזרחים.

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ': "עבודה משותפת עניינית של הקואליציה והאופוזיציה הביאה תוצאה מצוינת לאזרחי ישראל, בשבוע שעבר התחייבתי שנעמוד לצד האזרחים ומטרתי היא לבצר את קו ההגנה השני של מדינת ישראל, הקו העורפי, עם ארנק אוצרי פתוח כדי להעניק גב למשק, לעצמאים, לעסקים ולכלל האזרחים. המתווה הראשוני הוצג במהירות אך מיד צפו פערים שדרשו תיקון. צוות שלי, בשיתוף עם נציגי קואליציה ואופוזיציה ונציגי הארגונים נכנסו לעבודה והגיעו למתווה מרחיב וטוב יותר עבור העסקים בישראל. זהו מתווה ענק שייתן אוויר לנשימה לעסקים ולאזרחים. אני מודה לחברי הכנסת, חברי קואליציה ואופוזיציה ובמיוחד ליו״ר גפני ולמרכז האופוזיציה ולידימיר בליאק שהבינו את גודל השעה, שפעלו ביסודיות ובמקצועיות בלי רעש וצלצולים למען אזרחי ישראל".

יו״ר ועדת כספים, ח״כ משה גפני, הוסיף: "התפקיד שלנו זה לעשות הכל כדי לסייע לתושבים, במיוחד ביישובי הספר. עשינו כל מאמץ שיישובים רבים ייכנסו לסיוע המקסימלי האפשרי ולסייע לעובדים ולמעסיקים. אנחנו מתפללים לקב"ה שהמלחמה תסתיים מהר ובטוב. אני מברך את שר האוצר ומודה לחברי ועדת הכספים מהקואליציה והאופוזיציה שגילו אחריות כדי לסיים את המתווה ולעזור לאזרחים".

מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח״כ אליהו רביבו, טען: "כבר מהרגע הראשון אמרתי מעל כל במה שאני לא אאפשר להתקדם עם שני מתווים של שני משרדי ממשלה ושחובתנו להרחיב את הפיצויים המלאים מעבר ל7 ק"מ. לאחר עבודה מאומצת יחד עם יו"ר ועדת הכספים מול האוצר ונציגי המגזר העסקי אני שמח מאוד שהמדינה מציגה מתווה מאוחד, מאוזן ונכון. אני גאה שדרישתי להגדלת טווח הפיצויים המלאים ל-20 ק"מ כולל העיר אופקים התקבלה. הכלכלה הישראלית תקבל את הוודאות שמגיעה לה והנפגעים יפוצו".

גם מרכז האופוזיציה בוועדת כספים ח״כ ולדימיר בליאק הסביר: "אני מברך על המתווה החדש, שמעניק מענה טוב יותר ונכון יותר, הן לבעלי עסקים והן לשכירים. תוך כדי תהליך מעמיק ומקצועי, הצלחנו להגדיל באופן משמעותי את הסיוע לאזרחים שמחזיקים על כתפיהם את המשק. אני רוצה להודות לשר האוצר בצלאל סמוטריץ', ליו"ר ועדת הכספים חה"כ גפני, לחה"כ ינון אזולאי ולכל ראשי הארגונים על שיתוף הפעולה. ככל שיידרש סיוע נוסף בחודשים הבאים – נעשה את הצעדים הנדרשים למען כלכלת ישראל. יחד ננצח".

יו״ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, אמר: "מאז פורסם מתווה האוצר התכנסנו לימים של עבודה מאומצת ושיפרנו באופן משמעותי את מתווה הפיצויים והמענקים למגזר העסקי. ככל שהלחימה תימשך נדרש לעשות התאמות נוספות, על מנת להניע את גלגלי המשק ולסייע למגזר העסקי להמשיך את פעילותו. ברצוני להודות לשר האוצר, בצלאל סמוטריץ׳ וליו״ר ועדת כספים, חה״כ משה גפני על העבודה המשותפת למען המגזר העסקי. בנוסף, ברצוני לציין את המענה המהיר והיעיל שניתן לחקלאים באזורי הספר".

יו״ר ההסתדרות, ארנון בר דוד: "בכוחות משותפים ובשיח שהתעלה לגודל השעה, איפסנו את סוגיית החל"ת וגיבשנו מתווה שנותן מענה ראשוני חשוב. רשת הביטחון שמעניק המתווה בדמות פיצוי שכר למעסיקים ומעטפת הגנה לעובדים, מייצרים את הוודאות הנדרשת למדינה כדי להבטיח את חוסנו של המשק גם בימי מלחמה".

נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי: "המתווה המעודכן שגיבשנו עם שר האוצר אכן מאפשר לעסקים לצלוח את התקופה הקשה כעסקים חיים ומנועי צמיחה שיחזירו את המשק לפעילות בסיום המלחמה. שר האוצר היה קשוב מאוד לדרישות שלנו ומאוד שמחתי להיווכח שהוא לא התקבע למודל הראשוני שהציע האוצר. ישבנו שעות יחד, ניתחנו באופן מקצועי את הנתונים והגענו למודל ראוי ואחראי".

נשיא לה״ב, עו״ד רועי כהן: "אני מברך את שר האוצר על השינוי המתבקש במתווה הפיצויים לאחר שיחות שקיימו איתנו בשבוע שעבר והנכונות שלו לחתור לפיתרון הגון וראוי וזה מעיד עד כמה חשוב הדיאלוג, הקשר ושיתוף הפעולה עם שר האוצר והצוות המקצועי במשרד, טענתי לאורך כל הדרך שמחלוקות נפתרים בשיח הוגן ומכבד עם ראשי הארגונים הכלכליים ולשמחתי כך היה והמתווה הותאם ככל שניתן לצרכים והמענים של ציבור העצמאים ובעלי העסקים ויחד נתגבר בהמשך על אתגרים נוספים".

מנכ״ל משרד האוצר, שלומי הייזלר: "אני מברך על הסיכום הרחב אליו הצלחנו להגיע. המתווה נותן מענה למגוון רחב של עסקים, מאפשר למשק להמשיך לפעול, וכולל מענה גמיש לציבור העובדים באמצעות תיקונים במנגנון החל״ת. הסיכום המתוכלל אליו הגענו יחד, משקף הסכמה רחבה ומבטא את הרוח הישראלית המאוחדת. יחד ננצח, גם הכלכלה".

קטגוריות: החדשות, רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *