ילדה מכסה אוזן עם היד
צילום אילוסטרציה. Image by Ulrike Mai from Pixabay

החל ממחר: המסגרות לטיפול באנשים עם מוגבלות במתכונת חירום

מנהלי המסגרות: "תנאי השכר הירודים הובילו למחסור של 30% בכוח האדם; אנחנו בקריסה"
שי שגב | 22.05.2023

בהמשך לחשיפה של אתר "רגישות" (18 במאי) אודות פגישת החירום בין מנהלי המסגרות המובילים את המאבק על “התעלמות משרד הרווחה ממשבר כוח האדם” – המסגרות לטיפול באנשים עם מוגבלויות יעברו לעבוד החל ממחר (שלישי) במתכונת חירום.

בפגישת חירום של מנהלי המסגרות, הוחלט גם כי תישקל הפסקת קליטת דיירים חדשים וייעצר שיתוף הפעולה המקצועי עם משרד הרווחה. לטענתם, "המסגרות, שמטפלות בעשרות אלפי מבוגרים וילדים עם מוגבלויות, מצויות על סף קריסה בשל משבר כוח אדם חמור, הכולל נטישה של מאות עובדים בשל תנאי השכר הירודים".

לפי ההערכות, משבר כוח האדם הוא תוצאה של שכר המטפלים והמדריכים הנמוך, שהוביל לחוסר של כ-30% באיוש משרות אלו. “לנוכח הסירוב המתמשך של משרד הרווחה ושר הרווחה לטפל בנושא ולעדכן את שכר העובדים במסגרות אלו”, מסרו מנהלי המסגרות, “התקיימה פגישת חירום של המנהלים ומטה המאבק למען שיפור תנאי העובדים במסגרות, אשר בה הוחלט כי בשל הקושי הממשי בגיוס כוח אדם במסגרות, תישקל הפסקת קליטת דיירים חדשים ופתיחת דירות חדשות. בנוסף, ייעצר שיתוף הפעולה עם המשרד בנוגע לקורסים ולהשתלמויות לעובדים ולהשתתפות בפורומים מקצועיים שעורך המשרד. זאת, כאמור, בנוסף למעבר לפעילות במתכונת חירום בלבד מיום שלישי.

מסגרות הרווחה מיועדות לטיפול באנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, אוטיזם, שיקום ועוד. מדובר בכ-18,000 אנשים עם מוגבלויות. הארגונים המייצגים את המפעילים הפרטיים והציבוריים של מסגרות הרווחה, פנו אל שר הרווחה יעקב מרגי (ש”ס) וח"כים נוספים מוועדת הרווחה ומוועדת הכספים בכנסת בבקשה לעזרה.

בארגונים הציעו כמה פתרונות למצב הקיים, ובהם העלאת שכר העובדים ל-42 שקלים לשעה – מה שלדבריהם צפוי לגרום לעובדים איכותיים יותר להיכנס לענף, לצד מענק התמדה שנתי של 3,000 שקלים ותוספת ותק לצורך שימור עובדים ושיפור שכרם.

הארגונים מזהירים כי מדובר בפתרון הכרחי שיש לתת לו מענה מיידי, ללא כל דיחוי. “אחרת”, הם טוענים, “כלל המפעילים לא יצליחו לתת את השירות המתבקש במסגרות הדיור הטיפוליות לאנשים עם מוגבלות וכן לקלוט דיירים חדשים, ובכך האחריות והטיפול יישאר בידי בני משפחותיהם".

יו”ר מ.ד.פ, ארגון הגג של המסגרות הפרטיות לאנשים עם מוגבלויות בישראל, יורם וקשלק, מסר כי “בשנה האחרונה התרענו במכתבים ובפגישות עם בכירי משרד הרווחה על מצוקת כוח האדם החמורה ועל משמעויותיה, ודבר לא קרה. כעת הגענו לרגע האמת. הענף כולו יקרוס ללא הגדלת שכרם של המטפלות והמטפלים; את המצב הזה חייבים לשנות לפני שיהיה מאוחר מדי".

ממשרד הרווחה נמסר בשבוע שעבר: “שר הרווחה יעקב מרגי, ביחד עם אנשי המקצוע במשרד, נמצאים במשא ומתן אינטנסיבי מול משרד האוצר על מנת להביא פתרון לסוגייה בהקדם".

קטגוריות: החדשות, רווחה, אנשים

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *