עולים חדשים
עולים חדשים (צילום: משה מילנר, לשכת העיתונות הממשלתית)

מדינת ישראל לא ערוכה להמשך גל העלייה: התקציב אזל

גל העלייה מרוסיה ואוקראינה תוקצב בסכום של 500 מיליון שקלים בשנת 2022 ו-450 מיליון שקלים בשנת 2023
שי שגב | 06.07.2023

לפי הערכות של משרדי הממשלה השונים גל העלייה ממדינות חבר העמים לשעבר ימשיך בתקופה הקרובה. ממשלת ישראל קיבלה שתי החלטות שעסקו בקליטת גל העלייה לישראל, החלטה 1276 ממרץ 2022 והחלטה 1364 מאפריל 2022. למרות שאין תוקף להחלטות הממשלה האלה, משרדי הממשלה נתקלים בקשיים בפעילותם לגבי היערכותם לקליטת העולים, לפי ההחלטה האחרונה שהתקבלה התקציב לקליטת גל העלייה יעמוד על סך 500 מיליון שקלים בשנת 2022 ועוד 450 מיליון שקלים בשנים 2023. כעת משרדי הממשלה מתריעים, כי בלי תוספת תקציבית לשנה הנוכחית ובלי החלטת ממשלה נוספת והעברת כספים בהתאם לא ניתן יהיה להתמודד עם גל העלייה שעוד ממשיך לזרום לישראל.

סיון גולדשטיין הבר, משרד העלייה והקליטה: "מ​שרד העלייה והקליטה חייב תקציב נוסף כדי לקלוט את העולים שכבר נמצאים בארץ, וזה עוד לפני שאנחנו מדברים על העולים שעוד יגיעו בהמשך. אנחנו נצטרך תוספת תקציבית כדי לקלוט את עשרות אלפי העולים שכבר נמצאים בישראל. אנחנו נערכים להמשך קליטה של עוד אלפים רבים בגל העלייה הנוכחי כבר בשנת 2023. התקציב הולך ונגמר ואנחנו זקוקים לתקציבים נוספים כדי להמשיך לקלוט את העלייה שמגיעה לישראל בצורה מיטבית. גל העלייה משפיע על היערכות המשרד שלנו ועל עוד משרדים במעגלים נוספים".

טירה גלינויר, משרד החינוך: "במסגרת מבצע העלייה מערכת החינוך קלטה למעלה מעשרת עולים תלמידים. החלטת הממשלה איפשרה לנו לתת מעטפת לכולם, אם היא לא תוארך יהיה לנו קשה להעניק את כלל התמיכה לתלמידים ולעולים. המגשרים בבתי הספר, הארכת יום הלימודים לתלמידים עולים ושילוב של אמצעי טכנולוגיים בכיתות העולים הם דוגמא לחלק מהדברים שלא יוארכו באופן אוטומטי מכיוון שהמימון שלהם נגזר מתוך תקציב ייעודי בהחלטת הממשלה".

מעוז ביגון, משרד החינוך: "החלטת הממשלה איפשרה לנו לטייב את תהליך הקליטה של העולים. כיום אנחנו למודי ניסיון ותהליך הקליטה הוא איכותי יותר. החלטת הממשלה הבאה צריך להתקבל לאור הניסיון שצברנו".

ח"כ זאב אלקין (המחנה המללכתי): "מענק ההסתגלות ונוהל העלייה בחירום בוטלו. יש חוסר הבנה מוחלט של הממשלה לגבי מצב החירום באוקראינה ורוסיה".

נתנאל לפידות, משרד הבינוי והשיכון: "מצינו את התקציבים שהוקדשו במסגרת החלטות הממשלה. יש לנו כרגע עודף של יחידות דיור ציבורי, הצענו את הדירות האלה לעולים החדשים אבל נתקלנו בסירובים. הרבה עולים סירבו מכיוון שהדירות לא מתאימות לצרכים שלהם או נמצאות באזורים עם ביקוש נמוך".

יו"ר הוועדה ח"כ פורר סיכם את הדיון: "החלטות הממשלה מדברות על סיוע תקציבי לשנים 2023-2024, התקציב שהועבר לא יספיק לשנים הבאות. לתפיסת הוועדה גל העלייה לא תם והוא ימשיך גם בשנה הבאה. צריך להמשיך ולדאוג לעולים ולתלמידים העולים שכבר הגיעו לישראל כדי שהם ישארו בישראל עוד שנים רבות".

קטגוריות: החדשות, רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *