אריה מונק, מנכ"ל בית חם, בישיבה מיוחדת של הכנסת (צילום: מתוך וידאו של הישיבה בערוץ הכנסת)
אריה מונק, מנכ"ל בית חם, בישיבה מיוחדת של הכנסת (צילום: מתוך וידאו של הישיבה בערוץ הכנסת)

ועדת חירום בכנסת: דרישה לטיפול מיידי בנפגעי הטראומה של המלחמה

מנכ"ל בית חם: "יש הרבה משאבים מבוזבזים כי הם לא מנוהלים נכון, כי המדינה לא יודעת לעבוד נכון"
שי שגב | 18.10.2023

אתמול התקיימה ועדת חירום בכנסת של משרד העבודה והרווחה, בראשות ח"כ ישראל אייכלר. אריה מונק, מנכ"ל עמותת "בית חם" לבריאות הנפש, דיבר בהרחבה על המענים ועל הדרישה לטיפול מיידי בנפגעי הטראומה של המלחמה.

אריה מונק, מנכ"ל "בית חם" בועדת חירום של משרד העבודה והרווחה דורש להקצות משאבים לטיפול מיידי בנפגעי הטראומה של המלחמה: "טיפול בטראומה ובפוסט טראומתיים – עכשיו! הדבר הזה לא יכול לחכות. תעבור חצי שנה וכולם ישכחו. הפוסט טראומתיים יתגלו בעוד תקופה, כשהמדינה תהיה באתגרים אחרים, ולכן הכספים צריכים להיות מוקצים עכשיו".

"לבית חם יש 400 עובדים מתוכם 170 הם עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים שנרתמו במסגרת בית חם בהתנדבות למשימות הלאומיות. ההתנדבות הזאת נגמרה. יש להם מקומות עבודה. צריך לשחרר את הכסף עכשיו. נפגעי אסון מרון מטופלים בבית חם ועד היום אף אחד לא משלם על זה".

מדברי הרב מונק בוועדה: "לבית חם יש קווי יעוץ שעובדים כל השנה ומתוגברים בזמן חירום, מספר הטלפון *9518 – נותן מענה במגוון שירותים, החל מייעוץ מיידי על ידי אנשי מקצוע, עובר דרך ארגון מעגלי שיח, מענה לנפגעי טראומה הזקוקים לטיפול, טיפול בצוותי הוראה ועוד. עכשיו הצוות שלנו חזר מבסיס חיל האוויר בדרום אחרי טיפול בנשות טייסים. יש נקודה שצריך לדבר ולהיערך אליה – טיפול בטראומה ובפוסט טראומתיים עכשיו. תעבור חצי שנה וכולם ישכחו, כאיש מקצוע אני מספר לכם, שהפוסט טראומתיים יתגלו בעוד תקופה, כשהמדינה תהיה באתגרים אחרים, ולכן הכספים צריכים להיות מוקצים עכשיו".

מונק הזכיר כי השבוע גיוסו מיליארדים רבים, אולם הבעיה שעם ישראל היפה תורם מיליונים אבל המדינה לא יודעת לקבל את זה. "בית חם נותן מענה רגיש תרבות אבל לא רק, יש הרבה משאבים מבוזבזים כי הם לא מנוהלים נכון, כי המדינה לא יודעת לעבוד נכון ובצורה מסונכרנת עם הארגונים האזרחיים ועם המגזר השלישי. צריך לשחרר את הכסף עכשיו ולא להגיד לקחת הלוואה, כמו שנעשה באסון מירון. נפגעי אסון מרון מטופלים בית חם ועד היום אף אחד לא משלם על זה".

עמותת "בית חם" מעניקה שירותי טיפול ושיקום בקהילה כבר מעל 25 שנה. אלפי אנשים המתמודדים עם משברי חיים שונים זוכים לתהליך טיפולי-שיקומי, באמצעות צוות של כ-400 עובדים עם ניסיון טיפולי רב הנותנים מענה מקצועי, מגוון ורגיש תרבות. העמותה מפעילה 7 מרפאות לבריאות הנפש ברחבי הארץ, ושני גופים גדולים לטיפול וליווי נפגעי ונפגעות טראומה מינית – מרכז "בנפשנו" ומרכז "בליבנו".

קטגוריות: רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *