חה"כ ישראל אייכלר. יו"ר וועדת העבודה והרווחה
ח"כ ישראל אייכלר. צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

עמותות וארגוני סיוע לאנשים עם מוגבלות: "העובדים נוטשים"

אלו"ט, אלווין ישראל ועמותות נוספות פנו לוועדת העבודה והרווחה בדרישה לכנס דיון חירום: "יש נטישה מסיבית של עובדים"
שי שגב | 05.06.2023

35 העמותות, הארגונים והגופים המובילים המספקים שירותים לאנשים עם מוגבלות שלחו מכתב ליו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), והתריעו על משבר אנושי חמור ביותר בעמותות: "אנו דורשים לזמן את כל הנוגעים בדבר לפני שתהיה נטישה נוספת ומסיבית של עובדים, שאם לא כן ובהעדר פתרון, יאלצו הארגונים להחריף את הצעדים עד כדי השבתה של המסגרות".

דרישת הארגונים היא השוואת שכר המדריכים והעובדים לשכר תומכות החינוך (סייעות) בחינוך המיוחד, בהתאם להסכם החדש שהושג עם ההסתדרות. הארגונים, שהתאגדו לפני מספר ימים למטה מאבק של ארגונם המפעילים מסגרות דיור, תעסוקה ופנאי התומכים באנשים עם מוגבלות, כוללים בין השאר את אלווין ישראל, האגודה לבריאות הציבור, כיוונים, אלו"ט, פורום פת, פורום מצליח ועוד.

לטענת הארגונים, קיים חוסר של 33% לפחות במצבת כוח האדם ביחס לתקן שקבע מנהל המוגבלויות במשרד הרווחה, ושהמחסור החמור ביותר הוא במדריכים ומטפלים. בארגונים מייחסים זאת לשכר הנמוך בתחום, הקרוב לשכר המינימום. עוד הדגישו בארגונים שהמחסור משפיע על כ-12 אלף בוגרים הנעזרים בשירותי התעסוקה, כ-18 אלף הנעזרים במערך הדיור וכ- 7,500 ילדים ונוער הנעזרים בשירותים שונים.

מטה המאבק דורש להשוות את התנאים של המדריכים והמטפלים במסגרות היום, התעסוקה, מרכזי היום והמסגרות המשלימות בחינוך, לתנאים של תומכות ותומכי החינוך במסגרות החינוך המיוחד, שעלו לאחרונה עקב הסכם המסגרת שנחתם בין האוצר להסתדרות, כך ששכר הבסיס בענף יהיה 8,000 שקלים בחודש. עוד דורש המטה מענק התמדה שנתי בגובה 8,000 שקלים, מענקי חגים ופגרת קיץ, תוספות ותק, קרן השתלמות ומענק חתימה לעובדים חדשים. למדריכים והמטפלים במערך הדיור דורש המטה העלאת שכר ל-44 שקלים לשעה, מענק התמדה שנתי, תוספת ותק, קרן השתלמות ומענק חתימה.

"עובדינו, שהתגייסו לתמוך באנשים עם מוגבלות ולעסוק בעשייה חברתית ומשמעותית, ראויים להתפרנס בכבוד", כתבו העמותות ליו"ר הוועדה אייכלר, "כמי שפועלים מתוך אחריות ודאגה לילדים ובוגרים עם מוגבלות, אנחנו דורשים מכם לזמן אותנו בדחיפות לשולחן הדיונים, ולמצוא פיתרון ותקציבים להפעלת המסגרות והשירותים".

מלשכת ח"כ אייכלר טרם נמסרה תגובה למכתב.

קטגוריות: החדשות, רווחה, אנשים

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *