העוני פוגע בכל שכבות האוכלוסייה (צילום: Pexels)
העוני פוגע בכל שכבות האוכלוסייה (צילום: Pexels)

שיעור הסיכון לעוני בישראל עומד על 25% – לעומת 17% באיחוד האירופי

המצב בישראל גרוע ממצבן של ספרד, איטליה ויוון, שמובילות בעוני ובפערים
שי שגב | 20.11.2023

דו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה קובע שפערי ההכנסות בישראל עומדים על פי 6.7 מאשר בכל מדינות האיחוד האירופי. גם שיעור הסיכון לעוני שעומד בישראל על יותר מ-25% גדול יותר מאשר בכל מדינה באיחוד.

הנתונים מופיעים בדו"ח ה־14 בסדרת "פני החברה בישראל" שהתפרסם החודש. רוב הדו"ח עוסק בפערים בין יהודים וערבים בישראל, אולם פרק אחד משווה את המצב החמור של העוני והפערים בישראל ביחס לאיחוד האירופי.

הדו"ח מודד את אי השוויון על פי הפער בין ההכנסה הממוצעת לנפש של חמישית מהאוכלוסייה העשירה והענייה בישראל. בישראל ההכנסה של החמישון העליון ב-2021 הייתה גבוהה פי 6.7 משל החמישון התחתון. זאת לעומת ממוצע איחוד של פי חמישה בלבד, ולעומת הפער הקטן ביותר של פי 3.4 בלבד בבלגיה. הבאות אחרי ישראל בנושא הפערים (והעוני) הן מדינות הים התיכון של האיחוד: ספרד (פי 6.2), איטליה (5.9) ויוון (5.8). מדד ג'יני לאי-שוויון עמד בישראל ב-2021 על 0.36, הרבה יותר מממוצע האיחוד שעומד על 0.31 בלבד.

גם שיעורי הסיכון לחיות בעוני בישראל גבוהים מאשר בכל מדינות האיחוד האירופי, הן בבדיקת כלל האוכלוסייה והן בבדיקת קבוצות סיכון. אנשים שנמצאים בסיכון לעוני הם אלו שמרוויחים פחות מ-60% מהשכר החציוני – כלומר, גם אלה שנמצאים מתחת לקו העוני (50% מהשכר החציוני) בהווה וגם אנשים שמעט מעליו ויוכלו להתדרדר מתחתיו. שיעור הסיכון להיות עני בישראל עומד על 25.3% לעומת ממוצע איחוד אירופי של 17%. הראשונה בשיעור הסיכון לעוני באיחוד האירופי היא ספרד (21.7%) ואחריה איטליה עם (20.1%).

שיעור הרשומים במחלקות הרווחה ב-2021 בישראל בחברה הערבית היה 156 לאלף, שזה גבוה בכמעט 60% מהשיעור בחברה היהודית – 99 לאלף.

26.1% מהנשים בישראל היו ב-2021 בסיכון לעוני לעומת 17.6% ממוצע הסיכון לעוני של נשים באיחוד האירופי. גם במקרה זה הראשונה באיחוד היא ספרד ואחריה איטליה. ההנחה היא שהסיבה לפערים בין גברים לנשים באיחוד ובישראל היא כמות גדולה של משפחות חד הוריות שבראשן נשים החיות ממשכורת אחת. שיעור הסיכון לעוני של ילדים עומד על 30% בישראל לעומת 20% בלבד באיחוד האירופי. ספרד, שנתוניה הם הגרועים באיחוד, מתקרבת לישראל עם 29% ילדים בסיכון לעוני ואחריה לוקסמבורג עם 28%.

קטגוריות: החדשות, רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *