דרעי והנשיא הרצוג (צילום: לע"מ)
דרעי והנשיא הרצוג (צילום: לע"מ)

בג"ץ אישר את חלוקת תלושי המזון של דרעי

בג"ץ אישר את תקציב התלושים לשנה הנוכחית, אך הקפיא את התקציב לשנה הבאה
שי שגב | 14.09.2023

בית המשפט העליון הוציא בשבוע שעבר צו זמני נגד חלוקת תלושי המזון לנזקקים, שיזם אריה דרעי – אולם ביום רביעי הוא התיר לחלק את התלושים לשנה זו, אך הודיע שייבחן את החלוקה בשנת 2024.

בית המשפט נימק את ההחלטה מחשש ל"מעשה עשוי", ומשמעותו שלא ניתן יהיה לבטלו מרגע שהכסף יועבר, מה שייתר את הצורך בדיון בעתירה.

בג"ץ קבע, כי 400 מיליוני השקלים שאושרו לטובת התלושים – יחולקו, אך הוציא צו ביניים על 600 מיליון השקלים שאושרו לתלושי מזון לשנה הבאה. הבחינה המחודשת תיערך עם המשנה ליועצת המשפטית לממשלה.

עו"ד אריאל ברזילי, ראש האגף הכלכלי בתנועה לאיכות השלטון – שהגישה את העתירה נגד חלוקת התלושים מסר: "העתירה שלנו הצביעה על קריטריונים לחלוקה המפלים באופן קיצוני בין האוכלוסיות, פוגעים בזכויות יסוד של ניצולי שואה, אמהות חד הוריות והאוכלוסיה הנזקקת ביותר ואשר עצם גיבושם התנהל בהליך פגום".

לדבריו: "אנחנו מברכים את בית המשפט על כך שדרש מהממשלה להתנהל בצורה שקופה ושוויונית יותר בהמשך. נעמוד על המשמר לוודא שהליקויים הרבים והאפליה האסורה שבמתווה החלוקה הנוכחי לא יעמדו על כנם במתווה החלוקה של השנה הבאה, ונאחל לכל בית ישראל חג שמח ושנה טובה".

בשבוע שעבר אישרה ועדת הכספים את העברת התקציב למשרד הפנים בסך 400 מיליון שקלים, עבור תווי מזון להבטחת בטחון תזונתי. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני: "נעשתה עבודה רצינית לגבי כלל האוכלוסיות, ואם יש מקומות שצריך לייעל נעשה זאת, אבל הצורך הוא גדול ויש פה מענה משמעותי בתקופה רגישה לאוכלוסיות החלשות ביותר, באופן המהיר והיעיל ביותר".

400 מיליון שקל היו אמורים לעבור מהרזרבה הכללית למשרד הפנים – התקציב עבור תווי מזון להבטחת בטחון תזונתי, זאת במסגרת החלטות ממשלה ליישום הסכמים קואליציוניים, שהוקראו בעת אישור תקציב המדינה. לאחר שהתקציב עבר בדיקה מקצועית ומשפטית, הוא מוקצה כעת לתוכנית ייעודית בנידון.

קטגוריות: החדשות, רווחה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *