נערה מתנסה בבאמפרים על כיסא גלגלים
להרגיש נגישות. צילום: צילום גיא טייב

סקר של נגישות ישראל: 78% מהישראלים לא ייצאו לדייט עם אנשים עם מוגבלות

מדגם חדש של עמותת נגישות ישראל בדק את עמדות הציבור בנוגע לאנשים עם מוגבלויות
שי שגב | 14.05.2023

מדגם חדש של עמותת "נגישות ישראל" בדק את עמדות הציבור בנוגע לאנשים עם מוגבלויות

סקר של עמותת "נגישות ישראל" בדק את עמדת הציבור בישראל כלפי אנשים עם מוגבלויות, ואמנם מצביע על שיפור בנושאים מסוימים, אך גם מראה על רתיעה ועל דעות קדומות כלפי אנשים עם מוגבלויות, בעיקר בקרב גברים.

מהסקר עולה, כי חל שיפור בגישה של הורים בארץ בנוגע ללמידה של אחד מילדיהם עם בעל מוגבלות בכיתה. לפני כשנתיים נמצא כי שליש מההורים בארץ לא היו מעוניינים שילדיהם ילמדו עם ילדים עם מוגבלויות. בסקר הנוכחי, רק 16% מההורים ענו כי הם אינם מעוניינים בכך.

בכל הקשור לאהבה, עדיין קיים ריחוק וחוסר סובלנות כלפי אנשים עם מוגבלות, בעיקר בקרב הצעירים. 78% מהישראלים דיווחו שיפריע להם במידה כלשהי לצאת לדייט עם אדם עם מוגבלות פיזית, ושיעור גבוה מתוכם היה בקרב צעירים בגילי 18-29. יתרה מכך, 12% מהנשאלים ענו כי יפריע להם אפילו לשבת בבית קפה או במסעדה ולצידם אדם עם מוגבלות פיזית. כמו כן, 89% מאמינים כי מעסיקים יעדיפו לקבל לעבודה מועמד ללא מוגבלות פיזית.

כשני שלישים מהנשאלים מאמינים כי הרבה מהאנשים שמוציאים תו נכה לחניה עושים זאת אף שהם לא באמת צריכים. נוסף על כך, 14% ענו כי יפריע להם במידה כלשהי אם אדם עם מוגבלות יעקוף אותם בתור. 40% השיבו כי הם סבורים שאדם עם מוגבלות ייעלב או יובך אם תוצע לו עזרה, ולכן הם עשויים להימנע מלסייע לו.

יובל וגנר, יו"ר "נגישות ישראל", אמר בתגובה לתוצאות: "נראה שיש שיפור במודעות לנושא, אך נתוני הסקר מצביעים על כך שעבודה רבה עוד לפנינו".

בתאריך 02 ביוני, 2023, יתקיים אירוע של עמותת "נגישות ישראל" בנמל תל אביב (נדחה מיום שישי האחרון בשל המצב הבטחוני). זוהי אמורה להיות השנה התשיעית, בשיתוף שלל גופים וארגונים, ייערך הפנינג ענק שיכלול משט מפרשיות מול נמל תל אביב ומטס הזדהות של מטוסים קלים ומסוקים לאורך חופי תל אביב־יפו והרצליה. כמו כן, יהיו תחנות התנסות חווייתיות בשילוב משחקי ראווה בספורט נכים והפנינג ספורט פראלימפי, כדי להפגיש את הקהל הרחב עם ההתמודדות היומיומית של בעלי המוגבלויות השונות.

קטגוריות: נגישות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *