בוריס פוסטילניק מנהל מערכות מידע אלו"ט
בוריס פוסטילניק מנהל מערכות מידע אלו"ט צילום: יפעת פאר

אפליקציה חדשה תאפשר תקשורת יום-יומית עבור אנשים על הרצף

אפליקציית 'ספיקטרום' שפותחה על ידי עמותת אלו"ט תותאם לצרכים האישיים של כל משתמש, ובכך תאפשר תקשורת בין אנשים על הרצף שאינם ורבליים לבין הסובבים אותם
שי שגב | 13.06.2023

פיתוח חדש שיזמה עמותת אלו"ט ייתן מענה עבור אוכלוסיה גדולה של אנשים על הרצף האוטיסטי. האפליקציה 'ספיקטרום', היא לוח תקשורת דיגיטלי, שמאפשר תקשורת לאנשים על הרצף עם קושי ורבאלי. 'ספיקטרום' נועדה להקל על ילדים ובוגרים עם אוטיזם בסיטואציות יום-יומיות ולאפשר להם לתקשר עם הסביבה את הצרכים והרצונות שלהם בצורה פשוטה, קלה ונגישה עבורם. האפליקציה זמינה מכל מכשיר דיגיטלי – טלפון חכם, אייפד וטאבלטים, במערכות הפעלה אפל (IOS) ואנדרואיד.

'ספיקטרום' מאפשרת לאנשים על הרצף לתקשר עם הסובבים אותם באמצעות לוח תקשורת אישי ודינאמי בו יופיעו תמונות המייצגות רצונות, מחשבות וצרכים אישיים. המשתמשים שאינם ורבליים יוכלו להציג תמונה ולהשמיע קטעי קול שהוקלטו מראש לסביבה שלהם, ובכך לתקשר להם צורך, רצון או מסר שהם מעוניינים להעביר – לדוגמה, תמונה של בן משפחה שהם רוצים בנוכחותו. הייחודיות של 'ספיקטרום' היא שהיא מאפשרת בנייה מאפס של לוח תקשורת מותאם אישית למשתמש – כך למשל, ניתן לצלם כוס מים, להקליט את צמד המילים 'אני צמא' (עם קול מוכר של הורה או מדריך), ובכך לאפשר לילדים ובוגרים לא ורבליים לתקשר לסביבה צורך או רצון באופן פשוט ומיידי.

"חלק מהילדים והבוגרים על רצף האוטיזם מתקשים לבטא את עצמם בדיבור, למרות רמת הבנה גבוהה שאינה תואמת את יכולת הדיבור. חוסר ההבנה מצד הסביבה וחוסר היכולת לתקשר יוצר לעיתים קרובות מצבים קשים של תסכול, התפרצויות או התנתקות מהסביבה. שלא לדבר על הסבל שנגרם לשני הצדדים כשלא ניתן להבין מה רוצה ילד או מבוגר עם אוטיזם. זה בדיוק הצורך הקריטי שבאה לפתור האפליקציה", אומר בוריס פוסטילניק, מנהל מערכות מידע של אלו"ט שהגה את הרעיון והיה אמון על פיתוח האפליקציה.

עד היום הייתה אפליקציה דומה, בתשלום, שגם חייבה הפעלה על אייפד של אפל, כאשר המשמעות היא מכשיר לא זול ועלויות תיקון ותחזוקה גבוהות יחסית. זו הסיבה, שאלו"ט החליטה לפתח פתרון משלה, שיהיה חינמי, וניתן להטמעה על כל מכשיר דיגיטלי ועל כל טלפון חכם, כך שאין צורך לרכוש שום ציוד מיוחד כדי להפעיל אותה.

פוסטילניק מוסיף: "באלו"ט אנחנו תמיד שואפים לנצל את הקדמה הטכנולוגית לטובת שיפור חייהם של א.נשים על הרצף בישראל. הפיתוח של 'ספיקטרום' נולד מהשטח, מההבנה של הצורך הקריטי לאפשר לא.נשים על הרצף לוח תקשורת דיגיטלי בכל שלב ומקום בהם נמצאים, בנייד האישי שלהם".

האפליקציה זמינה כעת וניתן להוריד אותה בחינם בחנות האפליקציות בשם "ספיקטרום".

קטגוריות: נגישות, החדשות, אנשים

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בוריס ידוע כאיש שיודע לתת פיתרונות יצירתיים במיוחד,חזק ואמץ שאפו על העשייה