ילדים בגן (צילום: Pexels)ילדים בגן (צילום: Pexels)

בעיריית ירושלים רוצים למנוע את ההתעללות הבאה

בעירייה פתחו מחלקה חדשה באגף הפדגוגי במיוחד עבור גילאי לידה עד 3, שנמצאים ברוב המקרים ללא מסגרת מפקחת
שי שגב | 03.09.2023
בעקבות חשיפה של אירועי התעללות רבים במעונות וטענות על כך שאין פיקוח והדרכה, הועבר תחום לידה עד 3 ממשרד העבודה למשרד החינוך והמדינה החלה להסדיר אותו. ועדיין אין חוק חינוך חובה שמתחיל מגילאי 3, כך שגם היום עם הרפורמה החדשה עדיין כל הורה יכול להחליט איזו מסגרת הוא רוצה לילד שלו, אם בכלל.
זו הסיבה שבעיריית ירושלים חשבו מחוץ לקופסה ופתחו מחלקה חדשה באגף הפדגוגי, שהוקמה במיוחד עבור גילאי לידה עד 3. לפי נתונים של העירייה עצמה, ל-75 אחוז מהילדים בגילאים האלה בירושלים אין מקום במסגרת מפוקחת. 
"מערכת החינוך הסתכלה מאז ומתמיד על ילדים ברגע שהם נכנסו לגני הילדים בגיל 3", מסבירה אורית דולב, מנהלת אגף פדגוגיה שבתוכו הוקמה השנה המחלקה למעונות יום. "המדינה לא לקחה אחריות חינוכית על גילאי לידה עד 3.
"לאחרונה הורחבה לשמחתנו הרבה האחריות. וכיום אנחנו מסתכלים על הרצף החינוכי טיפולי של ילדים מגילאי לידה ועד 18.  זה מאפשר לנו להסתכל על ילדים ועל הצרכים שלהם ברצף שכולל צרכים רגשיים, טיפוליים, קוגניטיביים, פדגוגיים והתפתחותיים, החל מגיל לידה ועד הכניסה לגנים, בית ספר יסודי והלאה.
"אנחנו מתמודדים עם אתגר. גם העיר ירושלים, כמו שאר הרשויות בארץ, מתמודדות עם האתגר. האחריות שקיבלנו מהמדינה מאוד ממוקדת. אנחנו בעצם אחראים לתת הדרכה וליווי למטפלות ולמנהלות המסגרות בתוך המסגרות המפוקחות והמתוקצבות".
מה זה אומר בפועל?
"זה בעצם אומר שכל מעון עם 7 ילדים ומעלה חייב ברישיון", מסבירה עובדת ביחידה, "הוא חייב להגיש בקשה לרישיון למשרד החינוך על מנת שיהיה מוסד מוכר, שיהיה תחת פיקוח ויקבל הדרכה פדגוגית. חלק מחוק הפיקוח זה חוק המצלמות. כלומר אם יש מסגרת עם 7 ילדים ומעלה במבנה מושכר, צריכות להיות מותקנות בו מצלמות.
"אז מצד אחד יש לנו מעונות מפוקחים ומסובסדים, כגון ויצ"ו, נעמ"ת, התחלה חכמה, נאות מרגלית ועוד, ומצד שני יש 'מעונות סמל', שאלה מטפלות שפותחות משפחתון בבית, וכאלה יש לנו בעיר לא מעט. אם זה בתוך הבית יש הקלות מבחינת הפרוגרמה. אם זה הבית הפרטי שלך את לא מחויבת במצלמות".
המחלקה הוקמה בינואר האחרון, אבל כבר הספיקה להגיע להרבה מאוד מסגרות. "בחודשים הספורים שעברו מאז שהיחידה הוקמה עבדנו מול 250 מסגרות, שזה קרוב ל-800 כיתות מעון. חלק של ארגונים וחלק מסגרות פרטיות".
קטגוריות: החדשות, חינוך

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *