אשכול גן ילדים מרגולין בתל אביב
אשכול גן ילדים מרגולין בתל אביב (הדמיה: עיריית תל אביב)

לראשונה בתל אביב: אשכולות גני תקשורת לילדים על הרצף האוטיסטי

במהלך שנת הלימודים הבאה יפתחו שלושה אשכולות גני תקשורת שיעניקו מענה חינוכי ופרא-רפואי, ויוכרו ויתוקצבו על ידי משרד החינוך
שי שגב | 25.06.2023

בשנים האחרונות מתמודדת מערכת החינוך במדינת ישראל עם מחסור משמעותי בעובדי ועובדות הוראה ועל אחת כמה וכמה במטפלות ומטפלי המקצועות הפרא-רפואיים, כאשר שנת הלימודים הנוכחית הייתה שיא שלילי במצבת כוח האדם. זוהי מגמה עולמית שלא פסחה גם על מערכת החינוך בעיר תל אביב-יפו, שנדרשת להתמודד עם המחסור הזה, ובפרט בגני התקשורת לילדים על הרצף האוטיסטי.

בעיר תל אביב-יפו קיימים נכון להיום 47 גני תקשורת אוטונומיים ומספרם גדל מדי שנה. כדי להתמודד עם המחסור ולספק את המענה החינוכי, המקצועי והטיפולי הטוב ביותר יצאה עיריית תל אביב-יפו במהלך פורץ דרך של מעבר מגני תקשורת עצמאיים ובודדים שפועלים לבד כאי בודד, לעבודה מרוכזת, כאשכול גנים.

במהלך שנת הלימודים הבאה יפתחו שלושה אשכולות גני תקשורת: מרגולין בדרום מזרח העיר, נהרדעא במרכז העיר ובית סרבייה בצפון העיר, בנוסף לאשכול הקיים ברחוב הבושם בדרום העיר, במסגרת מהלך ייחודי בארץ שיהווה מענה יצירתי ומיטבי למשבר הלאומי עימו מתמודדת מערכת החינוך המיוחד.

המעבר למודל אשכולות מבטיח ניהול מתוכלל של כל סל המענים לילד על הרצף האוטיסטי במקום אחד, מרחבי למידה משותפים, כיתות ספח, חדרי טיפול, ליווי ותמיכה לצוותים – אישית, חברתית-קהילתית, מקצועית ופדגוגית ובעיקר, עבודה משותפת ומסונכרנת בין צוותי ההוראה והחינוך לבין הצוותים הפרא-רפואיים שיסבו לילדות וילדי גני התקשורת את התנאים המיטביים לצלוח ולהתמודד עם כל אתגר, להתפתח ולפרוץ גבולות ומחסומים בצורה הטובה ביותר עבורם.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "אנו בעירייה משקיעים כל העת כדי להמשיך ולהיות העורף הסוציאלי של מערכת החינוך המיוחד במדינה. לא בכדי החינוך בתל אביב-יפו הוא מהטובים במדינה- יש לנו צוותי הוראה משובחים, תלמידות ותלמידים חרוצים ומענים ייחודיים לצרכי החינוך המיוחד. למעשה, במרבית בתי הספר לחינוך מיוחד בעיר לומדים תלמידים ותלמידות מכל רחבי הארץ, שחלקם אף עברו להתגורר בעיר בזכות מערכת החינוך שלנו. גני התקשורת בעיר מתמודדים גם הם עם המשבר העולמי של מחסור בעובדי הוראה וצוותים פרא-רפואיים. כדי שנוכל לספק את המענה החינוכי, המקצועי והטיפולי הטוב ביותר, הובלנו מהלך פורץ דרך במסגרתו יעברו גני התקשורת מפעילות עצמאית, לעבודה מרוכזת תחת ארבעה אשכולות גנים שיפתחו כבר בשנת הלימודים הקרובה. מהלך כזה יאפשר זמינות מירבית של כח אדם, שיתופי פעולה, ניהול מתוכלל של סל המענים ומרחבי למידה וחדרי טיפול משותפים. כל אלו יחד יסבו לילדי גני התקשורת את התנאים המיטביים לפרוח ולשגשג".

שירלי רימון ברכה, מנהלת מינהל החינוך בעיריית תל אביב-יפו: "מדובר במהלך שרואה ילדים ,הורים וצוותים ונועד להוות פתרון מהפכני, מחזק, יצירתי ובעיקר אפקטיבי למשבר לאומי. ילדי וילדות החינוך המיוחד סובלים במיוחד מהמחסור בכוח אדם איכותי ומתקשים להדביק את הפערים המורכבים שנובעים מצרכים אישיים משתנים וממגבלות כח האדם והמענים, בייחוד בגילים קריטיים אלה בשלבי ההתפתחות שלהם. איגום המשאבים תחת אשכולות גנים שיזכו כעת לתמיכה תקציבית ממשרד החינוך יסייעו לילדים ולילדות לקבל חינוך איכותי ושווה".

קטגוריות: חינוך, החדשות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *