מיקום לכיסא גלגלים באוטובוס (צילום: משרד התחבורה)
מיקום לכיסא גלגלים באוטובוס (צילום: משרד התחבורה)

40 ילדים נכים נשארו בבית בגלל שאין כסף להסעות

אין מימון מלא להסעות נגישות. המועצה: "משאירים אותנו מאחור"
שי שגב | 02.10.2023

40 ילדים עם מוגבלויות ונכויות המרותקים לכיסאות גלגלים, תושבי המועצה האזורית אל־קסום, אינם מגיעים לבית הספר. הסיבה – אין מי שיממן עבורם הסעות נגישות הכוללות מעלונים שיסייעו להם לעלות עם כיסאות הגלגלים לרכב ההסעות.

אביו של אחד התלמידים מהכפר אל־סייד, "מדובר במציאות עגומה שלפיה הבן שלי לא יכול להגיע לבית הספר כמו שאר הילדים מאחר שאין הסעה מונגשת. אם לא די בעוגמת הנפש שנעשית לבן שלי, מדי תקופה דורשים ממני להציג אישורים ומסמכים המעידים על הצורך של בני בכיסא גלגלים, וזאת על אף שהבן שלי מתנייד בכיסא גלגלים זה שבע שנים".

ראש המועצה האזורית אל־קסום, סלאמה אלאטרש, מציין כי "אנו רואים בחומרה את המקרה הזה. לא ייתכן כי בשנת 2023 יתרחשו מקרים כאלה שבהם ילדים המתניידים באופן יום יומי עם כיסאות גלגלים לא יוכלו להגיע לבית הספר באופן סדיר. פנינו בנושא למשרד החינוך מספר פעמים והבהרנו להם כי מגוון הצעות המחיר שקיבלנו להסעות נגישות הכוללות מעלון מתחילות מ־500 שקל ומעלה. משרד החינוך מצידו ממשיך להתעקש ולאפשר תשלום של 380 שקל בלבד עבור הוצאות להסעה נגישה. זאת, כאשר יישובים אחרים הסמוכים למועצה מקבלים ממשרד החינוך את מלוא הסכום הנדרש. שנת 2023 ויש מי שמרשים לעצמם להשאיר חלק מהאוכלוסייה מאחור. משרד החינוך מפלה באופן ברור ובוטה בין יישובי מועצת אל־קסום לבין אשכול נגב מזרחי".

ראש מועצת אל־קסום מוסיף עוד, "אם לא די בכך, הורים רבים נדרשים פעם אחר פעם להציג אישורים ואסמכתאות המעידות על נכויות ילדיהם, זאת למרות שכלל המסמכים הוצגו והוגשו. מדובר בלא פחות מהטרדת ההורים וסחבת ללא כל צורך והצדקה. אני רואה זאת בחומרה ומתכוון לפעול בכל המישורים כדי לסייע למשפחות ולהבטיח את הגעתם הרציפה של ילדי המועצה לבית הספר".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מתקצב 100 אחוז מעלות הסעות התלמידים שמפעילה המועצה האזורית אל־קסום. כל הבקשות שהגישה המועצה האזורית אל־קסום להסעת תלמידי החינוך המיוחד נדונו ואושרו בהתאם לתעריף שקבע משרד האוצר ובהתאם לנהלי משרד החינוך. האחריות להסעות היא של המועצה האזורית ועליה לפעול כמתחייב".

קטגוריות: החדשות, זכויות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *