בית המשפט
בית המשפט (צילום: Pexels)

בג"ץ: יום הלימודים לילדים על הרצף לא יקוצר

בהחלטה הדרמטית, ביטלו השופטים פה אחד את החלטת משרד החינוך - וביקרו את תהליך קבלת ההחלטות. יום הלימודים יישאר עד 16:45
מערכת | 20.08.2023

בהחלטה דרמטית, החליטו היום (20.8) שופטי בית המשפט העליון לקבל שתי עתירות שהגישו ארגון אלו"ט והורים לילדים, נגד קיצור יום הלימודים לילדים על הרצף האוטיסטי. בכך התבטלה החלטת מנכ"ל משרד החינוך לפיה היום יסתיים בשעה 16:00 במקום 16:45.

השופטים יצחק עמית, דפנה ברק־ארז ועופר גרוסקופף קיבלו פה אחד את טענות העותרים וקבעו כי נפלו פגמים באופן בו התקבלה ההחלטה במשרד החינוך. בין היתר כתבו השופטים כי "ההחלטה התקבלה ללא שקוימה חובת ההתייעצות עם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ומבלי לאפשר להורים תקופת התארגנות נאותה בהתחשב במורכבות הטיפול בילדים על הרצף האוטיסטי".

לטענת משרד החינוך קיצור יום הלימודים היה כורח המציאות בגין מצוקת כוח אדם. השופטים הכירו בקושי זה, אך טענו כי אופיו הגורף של הקיצוץ מייצר "שוויון כלפי מטה"  מאחר שאינו מתחשב בהיקף המחסור, שמשתנה ממחוז למחוז. השופטת ברק־ארז ציינה כי "הפתרון של 'גם לי גם לך לא יהיה' — לא היה רצוי עוד במשפט שלמה, והוא אינו רצוי אף במקרה שלפנינו".

הורים לילדים על הרצף האוטיסטי במערכת הפוליטית בירכו על ההחלטה. ח"כ טלי גוטליב, אם לילדה אוטיסטית, אמרה ל-N12: "בג"ץ ביטל את ההחלטה לא כי היא לא חוקית, לא כי היא לא סבירה – אלא כי היא פוגעת בעקרונות הצדק ובהשלכות האדירות על ילדינו האוטיסטים הגיבורים. אין לקבל כל פגיעה בילדים אוטיסטים או מאותגרים באשר הם. אין לנו שום קיום כחברה בלי שנשקיע לפני הכל בילדינו המיוחדים".

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, אב לצעירה על הרצף, צייץ: "מברך את בג"ץ על ההחלטה החשובה והצודקת לטובת אלפי משפחות בישראל. בימים בהם אין ממשלה בישראל טוב שבית המשפט העליון עומד על זכויותיהם של החלשים ביותר והמשפחות הזקוקות לכך יותר מכל".

קטגוריות: רווחה, זכויות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *