עובדים זרים ללא זכויות
עובדים זרים ללא זכויות (צילום: ניקולס לים, Pexels)

בארץ עובדים 25 אלף עובדים זרים ללא היתר

פורסם הדו"ח השנתי של הממונה על זכויות עובדים זרים בעבודה
שי שגב | 05.07.2023

הוועדה המיוחדת לעובדים הזרים בראשות ח"כ אליהו רביבו (הליכוד) דנה השבוע בדו"ח השנתי לשנת 2022 של הממונה על זכויות עובדים זרים בעבודה.

יו"ר הוועדה אמר, כל עובד זר שמגיע ארצה כחוק, חובה עלינו לוודא שיקבל את כל זכויותיו על פי חוק ובהתאם לאמנות שמדינת ישראל חתומה עליהם. אולם מי שהגיע שלא כחוק, צריך להבהיר לו שכאן הוא ביתו של העם היהודי וכי הוא לא רצוי כאן. מי שקורא את פסקי הדין של בג"ץ, יכול לעיתים להתבלבל מיהו אזרח ומי הזר. העובדים הזרים הגיעו לכאן לתת שירות ולא לפתח להם עתיד בארץ. אנחנו נדאג לזכויות שלהם, אבל גם לחובות שלהם. נוודא שלעולם לא תהיה להם תעודת זהות כחולה.

מהדו"ח השנתי של הממונה על זכויות עובדים זרים בעבודה שהוצג בוועדה עולים הנתונים הבאים: בארץ עובדים 109,000 עובדים זרים בעלי היתר וכן 25,000 עובדים ללא היתר. 80,000 פלסטינים מהם 61,807 בענף הבניה, 11,651 בענף החקלאות, 5,348 בענף תעשייה ושירותים ו-1,154 במלונאות, וכן 29,973 מבקשי מקלט.

בנושא אכיפה מנהלית צוין בדו"ח, כי בשנת 2022 נפתחו 415 תיקי חקירה כנגד מעסיקים בגין הפרת זכויות, מהם 136 בחקלאות ו-105 בבניין. כתוצאה מהטיפול, 710 עובדים קיבלו 1.7 מיליון שקל שהגיעו להם. מרבית התלונות היו בגין אי תשלום שעות נוספות. ניתנו 399 התראות למעסיקים ובוצעו 18 בדיקות בחברות בניה, מעסיקים נקנסו בסך כולל של מעל 7 מיליון שקל. והוגשו שתי כתבי אישום פליליים כנגד מעסיקים. 20% מהקנסות נגבו בגביה ישירה, והשאר הועבר לטיפול המרכז לגביית קנסות.

עו"ד שירלי לב רן, לביא הממונה על זכויות עובדים זרים במשרד העבודה אמרה, מעל 80% מעובדי הסיעוד הזרים הם נשים. קיימת עליה אקספוננציאלית בפניות אלינו. בעבר רוב הפניות היו ממעסיקים, היום עיקר התלונות מגיעות מעובדים בענף הסיעוד. אחד הכלים האפקטיביים לשמירת זכויות העובדים, אלו ההסכמים הבילטרליים. לשאלת יו"ר הוועדה השיבה עו"ד לב רן כי לעובדת זרה אין זכות לקבל שכר בתקופת שמירת הריון. אולם בתקופת שמירת ההיריון העובדת יכולה להמשיך ולהתגורר בבית המטופל בו היא מטפלת, על חשבון ימי מחלה או ימי חופשה שהיא זכאית להם. עוד אמרה הממונה כי אחד מתפקידיה הוא לגשר בין עובדים זרים למעסיקיהם.

עו"ד מיטל רוסו, מארגון קו לעובד אמרה כי לעובדת זרה מותר להיכנס להיריון ולהישאר בארץ עד הגיע הילוד לגיל חמש.

איתן בנימין מארגון השדולה למען קשישים אמר, הקבוצה המוחלשת הם המטופלים. תפסיקו לספר לנו סיפורים על היותם של העובדים הזרים אוכלוסייה מוחלשת. לא ניתן לתבוע עובד זר כי אין לו כתובת וגם אם נתפוס אותו, לא ניתן לגבות ממנו כסף שהוא חייב, כי הוא מוציא את הכסף מהארץ מיד כשהוא מקבל את שכרו. הדיון משקף את העיוות שקיים בכח של העובדים הזרים. הם מתנהגים כמו ארגוני פשע.

מנהלת מנהל עובדים זרים ברשות האוכלוסין, עו"ד ענבל משש, אמרה, "אני מסתייגת מההגדרה של ארגון פשע. המעסיקים מתדפקים על דלתותינו בבקשות לעובדים זרים נוספים. הרוב המכריע של ענף הסיעוד נסמך על עובדים זרים ואנחנו די תלויים בהם".

בתום הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ אליהו רביבו, "אפעל להקמת יחידה שתפעל למען זכויות מעסיקים".​

קטגוריות: החדשות, זכויות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *