יום משפחות היתומים
יום משפחות היתומים (צילום: Pexels)

יום ציון ממלכתי ליתומים – לקריאה ראשונה

בנוסח המקורי הייתה כוונה לציין את היום הזה במערכת החינוך, בצה"ל, בכנסת, בקיום ימי עיון ומופעי תרבות ובפעילויות נוספות - אולם טרם הדיון, הוצאו מהצעת החוק צה"ל ומערכת החינוך
שי שגב | 23.07.2023

ועדת החינוך, התרבות והספורט, בראשות חבר הכנסת יוסף טייב, אישרה הבוקר את הצעת חוק יום משפחות היתומים, התשפ"ג-2022. בהצעת החוק מוצע לקבוע יום ציון שנתי ממלכתי לכבודם של משפחות היתומים בישראל, אשר יתקיים אחת לשנה – נר ראשון של חנוכה. בנוסח המקורי הייתה כוונה לציין את היום הזה במערכת החינוך, בצה"ל, בכנסת, בקיום ימי עיון ומופעי תרבות ובפעילויות נוספות שיקבע שר התרבות. טרם הדיון, הוצאו מהצעת החוק צה"ל ומערכת החינוך.

יו"ר הוועדה ח"כ יוסף טייב, מיוזמי הצעת החוק: "הצעת החוק היא אבן דרך לרפורמה רחבה שנרצה לקדם בהמשך למען משפחות היתומים בישראל. נפלה הזכות בחלקי להגיש את הצעת החוק הזאת ולשים על סדר היום הציבורי גם את נושא המשפחות של היתומים והאלמנות".

בתחילת הדיונים בהצעת החוק הסתייג נציג משרד המשפטים, חנן ארליך: "יש לנו השגה כללית על הצורך בחקיקה ראשית בנושא. עדיף ללכת לערוץ של החלטת ממשלה. בדרך כלל לא עושים חוק בשביל אירוע, למרות שיש ימי זיכרון שקיימים בחקיקה ראשית כמו יום העלייה שחשבנו שזה מתאים יותר להחלטת ממשלה". היו"ר טייב השיב: "כמו שיום העלייה חריג בחקיקה ראשית, גם יום היתומים יכול להיות בחקיקה ראשית".

חבר הכנסת לשעבר יהודה גליק, שעומד בראש ארגון אמיצים למען אלמנות ויתומים, ולקח חלק בדיונים על הצעת החוק: "זה לא יום זיכרון שזוכרים את המתים, אלא יום זיכרון לשקופים שחיים – האלמנה והיתום. מתוך 30,000 ילדים יתומים בישראל, 3,000 מטופלים ע"י הרווחה, אבל כל השאר, 90% מהילדים הללו, הם בכלל לא ילדי רווחה".

קטגוריות: אנשים

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *